Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour du Poitou-Charentes

Stage 2

: Marans > Niort

Wednesday 27th August (2014)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 183.6km


Stage Result

1. gb
CAVENDISH Mark
Omega Pharma - Quick-Step
04:18:35
2. es
SANZ Enrique
Movistar Team
-
3. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ.fr
-
4. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
5. it
CHICCHI Francesco
Neri Sottoli
-
6. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
7. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. fr
YSSAAD Yannis
BigMat - Auber 93
-
9. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
10. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF
-
11. fr
RéZA Kévin
Team Europcar
-
12. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
13. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
14. ee
JAKIN Alo
BigMat - Auber 93
-
15. fr
CARDIS Romain
Team Europcar
-
16. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
17. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ.fr
-
18. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
-
19. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
20. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
21. fr
JULES Justin
Team La Pomme Marseille 13
-
22. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
23. fr
POULHIES Stéphane
Cofidis, Solutions Crédits
-
24. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
25. au
RENSHAW Mark
Omega Pharma - Quick-Step
-
26. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
-
27. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
-
28. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
-
29. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team La Pomme Marseille 13
-
30. fr
GIRAUD Benjamin
Team La Pomme Marseille 13
-
31. be
PREMONT Christophe
Wallonie - Bruxelles
-
32. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
-
33. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
34. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
35. pt
GONçALVES Domingos
Team La Pomme Marseille 13
-
36. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
37. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
38. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
39. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
40. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
41. fr
KORETZKY Clément
Bretagne - Séché Environnement
-
42. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
43. fr
FOUCHARD Julien
Cofidis, Solutions Crédits
-
44. fr
MENUT David
BigMat - Auber 93
-
45. be
ISTA Kevyn
IAM Cycling
-
46. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
47. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
-
48. fr
LAMOISSON Morgan
Team Europcar
-
49. es
LASTRAS Pablo
Movistar Team
-
50. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
-
51. fr
DUVAL Julien
Roubaix Lille Métropole
-
52. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
53. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ.fr
-
54. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
55. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
56. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
57. it
SELVAGGI Mirko
Wanty - Groupe Gobert
-
58. fr
ROY Jérémy
FDJ.fr
-
59. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
60. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
61. fr
GAUTIER Cyril
Team Europcar
-
62. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Venezuela
-
63. fr
VICHOT Arthur
FDJ.fr
-
64. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
65. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
66. be
VERMOTE Julien
Omega Pharma - Quick-Step
-
67. fr
KOWALSKI Dylan
Cofidis, Solutions Crédits
-
68. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
-
69. co
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
Team Colombia
-
70. no
HUSHOVD Thor
BMC Racing Team
-
71. ch
ALBASINI Michael
Orica GreenEDGE
-
72. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
73. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
74. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
75. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
-
76. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
77. fr
LE GAC Olivier
FDJ.fr
-
78. be
DE GREEF Francis
Wanty - Groupe Gobert
-
79. it
FAILLI Francesco
Neri Sottoli
-
80. it
ROSA Diego
Androni Giocattoli - Venezuela
-
81. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
82. gb
CUMMINGS Stephen
BMC Racing Team
-
83. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
-
84. ch
ELMIGER Martin
IAM Cycling
-
85. fr
ROSSETTO Stephane
BigMat - Auber 93
-
86. fr
ROSTOLLAN Thomas
Team La Pomme Marseille 13
-
87. fr
LEMARCHAND Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
88. it
ZORDAN Andrea
Androni Giocattoli - Venezuela
-
89. be
SIJMENS Nico
Wanty - Groupe Gobert
-
90. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
91. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
92. no
LAENGEN Vegard Stake
Bretagne - Séché Environnement
-
93. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
94. fr
PILLON Romain
Roubaix Lille Métropole
-
95. be
DE WEERT Kevin
Omega Pharma - Quick-Step
-
96. be
BAKELANTS Jan
Omega Pharma - Quick-Step
-
97. fr
KERN Christophe
Team Europcar
-
98. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
99. fr
TRONET Steven
BigMat - Auber 93
-
100. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
101. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
-
102. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
-
103. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
104. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
105. fr
DASSONVILLE Flavien
BigMat - Auber 93
-
106. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
107. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
-
108. it
CONTI Samuele
Neri Sottoli
-
109. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
-
110. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
111. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
112. fr
PAIANI Jean-lou
Roubaix Lille Métropole
-
113. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
114. it
FINETTO Mauro
Neri Sottoli
-
115. it
SELLA Emanuele
Androni Giocattoli - Venezuela
-
116. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ.fr
-
117. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF
-
118. cz
VAKOC Petr
Omega Pharma - Quick-Step
-
119. fr
TARRIDE Grégoire
Team La Pomme Marseille 13
-
120. it
PONZI Simone
Neri Sottoli
-
121. it
FEDI Andrea
Neri Sottoli
-
122. fr
GADRET John
Movistar Team
-
123. fr
MOUREY Francis
FDJ.fr
-
124. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
125. pl
GOłAś Michał
Omega Pharma - Quick-Step
-
126. it
DAL COL Andrea
Neri Sottoli
-
127. gb
FENN Andrew
Omega Pharma - Quick-Step
0:23
128. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
0:52
129. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
1:14
130. fr
PAILLOT Yoann
Team La Pomme Marseille 13
-
131. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
132. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF
-
133. fr
BESCOND Jérémy
Cofidis, Solutions Crédits
-
134. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
2:12
135. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
-
136. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF
-
137. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
138. nl
VAN HUMMEL Kenny
Androni Giocattoli - Venezuela
3:06
139. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Team La Pomme Marseille 13
-
140. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
-
141. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
5:50
142. be
ANCIAUX Maxime
Wallonie - Bruxelles
-
143. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
-
144. se
LöFKVIST Thomas
IAM Cycling
-
145. au
HOWSON Damien
Orica GreenEDGE
-
146. co
QUINTERO Duber
Team Colombia
-
147. fr
VERMEULEN Franck
Roubaix Lille Métropole
-
148. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
149. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
8:08
150. fr
VIMPERE Theo
BigMat - Auber 93
12:17
151. co
PAREDES Jonathan
Team Colombia
-
152. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
-
DNF. au
DAVISON Luke
Synergy Baku Cycling Project
-
DNS. fr
BRUN Frederic
BigMat - Auber 93
-
DNS. dk
LANDER Sebastian
BMC Racing Team
-

General Classification

1. gb
CAVENDISH Mark
Omega Pharma - Quick-Step
09:05:21
2. es
SANZ Enrique
Movistar Team
0:14
3. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
4. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:15
5. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
6. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
0:16
7. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ.fr
-
8. fr
DUVAL Julien
Roubaix Lille Métropole
-
9. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
0:17
10. be
PREMONT Christophe
Wallonie - Bruxelles
0:18
11. fr
ROY Jérémy
FDJ.fr
0:19
12. fr
YSSAAD Yannis
BigMat - Auber 93
0:20
13. it
CHICCHI Francesco
Neri Sottoli
-
14. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
16. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
-
17. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF
-
18. ee
JAKIN Alo
BigMat - Auber 93
-
19. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
-
20. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
21. au
RENSHAW Mark
Omega Pharma - Quick-Step
-
22. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team La Pomme Marseille 13
-
23. fr
JULES Justin
Team La Pomme Marseille 13
-
24. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
25. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
26. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
27. fr
POULHIES Stéphane
Cofidis, Solutions Crédits
-
28. fr
MENUT David
BigMat - Auber 93
-
29. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
-
30. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
31. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
32. fr
LAMOISSON Morgan
Team Europcar
-
33. fr
KORETZKY Clément
Bretagne - Séché Environnement
-
34. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
-
35. be
ISTA Kevyn
IAM Cycling
-
36. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
-
37. fr
FOUCHARD Julien
Cofidis, Solutions Crédits
-
38. fr
RéZA Kévin
Team Europcar
-
39. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
-
40. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
41. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Venezuela
-
42. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
43. es
LASTRAS Pablo
Movistar Team
-
44. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
45. it
ZORDAN Andrea
Androni Giocattoli - Venezuela
-
46. fr
PERICHON Pierre-Luc
Bretagne - Séché Environnement
-
47. fr
GAUTIER Cyril
Team Europcar
-
48. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
49. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
50. fr
KOWALSKI Dylan
Cofidis, Solutions Crédits
-
51. fr
CARDIS Romain
Team Europcar
-
52. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
53. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
54. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
-
55. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
56. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
57. no
HUSHOVD Thor
BMC Racing Team
-
58. be
VERMOTE Julien
Omega Pharma - Quick-Step
-
59. ch
ALBASINI Michael
Orica GreenEDGE
-
60. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
61. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ.fr
-
62. it
ROSA Diego
Androni Giocattoli - Venezuela
-
63. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
64. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
-
65. no
LAENGEN Vegard Stake
Bretagne - Séché Environnement
-
66. be
DE GREEF Francis
Wanty - Groupe Gobert
-
67. fr
VICHOT Arthur
FDJ.fr
-
68. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
-
69. ch
ELMIGER Martin
IAM Cycling
-
70. it
SELVAGGI Mirko
Wanty - Groupe Gobert
-
71. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
72. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
73. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
74. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
-
75. it
FAILLI Francesco
Neri Sottoli
-
76. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
77. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
78. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ.fr
-
79. fr
PILLON Romain
Roubaix Lille Métropole
-
80. be
DE WEERT Kevin
Omega Pharma - Quick-Step
-
81. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
-
82. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
83. gb
CUMMINGS Stephen
BMC Racing Team
-
84. fr
ROSSETTO Stephane
BigMat - Auber 93
-
85. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
86. fr
PAIANI Jean-lou
Roubaix Lille Métropole
-
87. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
88. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
-
89. fr
KERN Christophe
Team Europcar
-
90. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
91. it
FINETTO Mauro
Neri Sottoli
-
92. fr
TRONET Steven
BigMat - Auber 93
-
93. fr
DASSONVILLE Flavien
BigMat - Auber 93
-
94. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
95. it
PONZI Simone
Neri Sottoli
-
96. cz
VAKOC Petr
Omega Pharma - Quick-Step
-
97. fr
LEMARCHAND Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
98. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF
-
99. it
FEDI Andrea
Neri Sottoli
-
100. it
DAL COL Andrea
Neri Sottoli
0:40
101. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ.fr
0:54
102. pl
GOłAś Michał
Omega Pharma - Quick-Step
0:56
103. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:06
104. pt
GONçALVES Domingos
Team La Pomme Marseille 13
1:07
105. gb
FENN Andrew
Omega Pharma - Quick-Step
1:09
106. fr
LE GAC Olivier
FDJ.fr
1:10
107. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
1:30
108. be
BAKELANTS Jan
Omega Pharma - Quick-Step
1:37
109. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
1:41
110. co
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
Team Colombia
1:56
111. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
2:01
112. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
2:15
113. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF
2:22
114. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
2:31
115. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
2:39
116. be
SIJMENS Nico
Wanty - Groupe Gobert
-
117. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
118. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF
4:13
119. fr
TARRIDE Grégoire
Team La Pomme Marseille 13
4:25
120. fr
MOUREY Francis
FDJ.fr
4:40
121. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
5:21
122. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
123. it
SELLA Emanuele
Androni Giocattoli - Venezuela
5:33
124. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
5:41
125. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
-
126. se
LöFKVIST Thomas
IAM Cycling
6:10
127. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
6:35
128. fr
BESCOND Jérémy
Cofidis, Solutions Crédits
6:47
129. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
7:26
130. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Team La Pomme Marseille 13
7:31
131. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
7:55
132. it
CONTI Samuele
Neri Sottoli
-
133. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
134. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
8:21
135. au
HOWSON Damien
Orica GreenEDGE
-
136. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
8:27
137. nl
VAN HUMMEL Kenny
Androni Giocattoli - Venezuela
8:39
138. fr
GIRAUD Benjamin
Team La Pomme Marseille 13
10:17
139. co
QUINTERO Duber
Team Colombia
11:11
140. fr
ROSTOLLAN Thomas
Team La Pomme Marseille 13
11:20
141. be
ANCIAUX Maxime
Wallonie - Bruxelles
11:23
142. fr
VERMEULEN Franck
Roubaix Lille Métropole
-
143. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
11:26
144. fr
GADRET John
Movistar Team
-
145. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
146. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
12:40
147. fr
PAILLOT Yoann
Team La Pomme Marseille 13
-
148. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
12:43
149. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
13:01
150. co
PAREDES Jonathan
Team Colombia
15:46
151. fr
VIMPERE Theo
BigMat - Auber 93
20:12
152. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
22:31

Mountains Classification

1. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
18
2. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
17
3. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
4
4. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
5. be
PREMONT Christophe
Wallonie - Bruxelles
1

Points Classification

1. gb
CAVENDISH Mark
Omega Pharma - Quick-Step
50
2. es
SANZ Enrique
Movistar Team
23
3. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
20
4. fr
YSSAAD Yannis
BigMat - Auber 93
18
5. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
16
6. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ.fr
16
7. it
CHICCHI Francesco
Neri Sottoli
16
8. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
14
9. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
14
10. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
12
11. fr
MENUT David
BigMat - Auber 93
12
12. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
10
13. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
9
14. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team La Pomme Marseille 13
9
15. fr
ROSTOLLAN Thomas
Team La Pomme Marseille 13
8
16. fr
LAMOISSON Morgan
Team Europcar
8
17. au
RENSHAW Mark
Omega Pharma - Quick-Step
7
18. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
6
19. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
6
20. it
PIECHELE Andrea
Bardiani - CSF
6
21. fr
DUVAL Julien
Roubaix Lille Métropole
5
22. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
5
23. fr
RéZA Kévin
Team Europcar
5
24. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
4
25. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
4
26. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
4
27. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
3
28. be
VAN MELSEN Kevin
Wanty - Groupe Gobert
3
29. be
PREMONT Christophe
Wallonie - Bruxelles
2
30. ee
JAKIN Alo
BigMat - Auber 93
2
31. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
2
32. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
2
33. be
BAKELANTS Jan
Omega Pharma - Quick-Step
2
34. fr
ROY Jérémy
FDJ.fr
1
35. it
ZORDAN Andrea
Androni Giocattoli - Venezuela
1
36. fr
CARDIS Romain
Team Europcar
1

Youth Classification

1. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
09:05:35
2. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:01
3. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
0:02
4. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ.fr
-
5. fr
DUVAL Julien
Roubaix Lille Métropole
-
6. fr
YSSAAD Yannis
BigMat - Auber 93
0:06
7. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
9. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
10. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
11. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. fr
MENUT David
BigMat - Auber 93
-
13. fr
KORETZKY Clément
Bretagne - Séché Environnement
-
14. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
-
15. fr
CARDIS Romain
Team Europcar
-
16. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
17. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
18. it
ZORDAN Andrea
Androni Giocattoli - Venezuela
-
19. fr
KOWALSKI Dylan
Cofidis, Solutions Crédits
-
20. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
21. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
22. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
23. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
24. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
25. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
-
26. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
-
27. fr
DASSONVILLE Flavien
BigMat - Auber 93
-
28. cz
VAKOC Petr
Omega Pharma - Quick-Step
-
29. it
FEDI Andrea
Neri Sottoli
-
30. it
DAL COL Andrea
Neri Sottoli
0:26
31. be
CAMPENAERTS Victor
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:52
32. gb
FENN Andrew
Omega Pharma - Quick-Step
0:55
33. fr
LE GAC Olivier
FDJ.fr
0:56
34. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
1:27
35. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
1:47
36. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
2:25
37. fr
TARRIDE Grégoire
Team La Pomme Marseille 13
4:11
38. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
5:07
39. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
5:27
40. fr
BESCOND Jérémy
Cofidis, Solutions Crédits
6:33
41. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
7:12
42. it
CONTI Samuele
Neri Sottoli
7:41
43. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
44. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
8:07
45. au
HOWSON Damien
Orica GreenEDGE
-
46. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
8:13
47. co
QUINTERO Duber
Team Colombia
10:57
48. be
ANCIAUX Maxime
Wallonie - Bruxelles
11:09
49. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
11:12
50. fr
PAILLOT Yoann
Team La Pomme Marseille 13
12:26
51. fr
VIMPERE Theo
BigMat - Auber 93
19:58

Teams Classification

1.
BigMat - Auber 93
27:17:03
2.
Movistar Team
-
3.
Cofidis, Solutions Crédits
-
4.
Bardiani - CSF
-
5.
Omega Pharma - Quick-Step
-
6.
Colombia
-
7.
FDJ.fr
-
8.
Team Europcar
-
9.
IAM Cycling
-
10.
Bretagne - Séché Environnement
-
11.
AG2R La Mondiale
-
12.
Wanty - Groupe Gobert
-
13.
Androni Giocattoli - Venezuela
-
14.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15.
Orica GreenEDGE
-
16.
Roubaix Lille Métropole
-
17.
Wallonie - Bruxelles
-
18.
Neri Sottoli
-
19.
BMC Racing Team
-
20.
Team La Pomme Marseille 13
0:47