Go to:  Stage 1 (ITT) 

Tour de Slovénie

Stage 1 (ITT)

: Ljubljana > Ljubljana

Thursday 19th June (2014)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 8.8km


Stage Result

1. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
00:10:05
2. si
KOREN Kristijan
Cannondale
0:06
3. it
ULISSI Diego
Lampre-Merida
0:10
4. pt
MACHADO Tiago
Team NetApp – Endura
0:11
5. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
0:14
6. ru
BRUTT Pavel
Team Katusha
0:15
7. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
0:16
8. it
RABOTTINI Matteo
Neri Sottoli
-
9. it
FEDI Andrea
Neri Sottoli
0:18
10. it
CARUSO Damiano
Cannondale
0:20
11. de
VOSS Paul
Team NetApp – Endura
0:21
12. it
FINETTO Mauro
Neri Sottoli
-
13. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
14. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Team NetApp – Endura
0:22
15. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
16. si
JARC Blaž
Team NetApp – Endura
-
17. au
DOCKER Mitchell
Orica GreenEDGE
0:23
18. it
TABORRE Fabio
Neri Sottoli
-
19. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen – Baloise
0:24
20. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
21. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
-
22. pt
MENDES José
Team NetApp – Endura
0:25
23. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
24. si
BOLE Grega
Vini Fantini Nippo
-
25. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
0:26
26. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
27. es
CAMANO ORTUZAR Iker
Team NetApp – Endura
-
28. gb
YATES Simon
Orica GreenEDGE
-
29. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
0:27
30. it
BONIFAZIO Niccolo
Lampre-Merida
-
31. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF
-
32. ru
ZAKARIN Ilnur
RusVelo
0:28
33. it
LEONARDI Gianluca
Area Zero Pro Team
0:29
34. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
35. it
VIVIANI Elia
Cannondale
0:30
36. ru
IGNATYEV Mikhail
Team Katusha
-
37. ca
MEIER Christian
Orica GreenEDGE
-
38. it
VILLELLA Davide
Cannondale
0:31
39. it
POZZATO Filippo
Lampre-Merida
-
40. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
0:32
41. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
0:33
42. ru
LAGUTIN Sergey
RusVelo
0:34
43. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
0:35
44. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
RusVelo
-
45. au
DEMPSTER Zakkari
Team NetApp – Endura
-
46. si
PER David
Adria Mobil
0:36
47. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
48. it
PASQUALON Andrea
Area Zero Pro Team
-
49. si
GAZVODA Gregor
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
50. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
0:37
51. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
52. co
PANTANO GOMEZ Jarlinson
Team Colombia
0:38
53. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
54. si
POLANC Jan
Lampre-Merida
-
55. ro
GROSU Eduard Michael
Vini Fantini Nippo
0:39
56. co
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
Team Colombia
-
57. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF
-
58. at
KRIZEK Matthias
Cannondale
-
59. it
STACCHIOTTI Riccardo
Vini Fantini Nippo
0:40
60. de
SCHILLINGER Andreas
Team NetApp – Endura
-
61. hr
MALTAR Bruno
Adria Mobil
0:41
62. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
63. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen – Baloise
0:42
64. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen – Baloise
0:43
65. si
GOLCER Jure
Team Gourmetfein Simplon Wels
-
66. it
SELLA Emanuele
Androni Giocattoli - Venezuela
-
67. it
CIMOLAI Davide
Lampre-Merida
-
68. us
HORNER Chris
Lampre-Merida
-
69. it
MORI Manuele
Lampre-Merida
0:44
70. it
DE NEGRI Pier Paolo
Vini Fantini Nippo
-
71. au
WURF Cameron
Cannondale
-
72. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
73. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Venezuela
0:45
74. si
MOHORIC Matej
Cannondale
0:46
75. ru
RYBAKOV Alexander
Team Katusha
-
76. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
77. si
KOROšEC Rok
Radenska
-
78. ie
BRAMMEIER Matthew
Synergy Baku Cycling Project
0:47
79. si
PIBERNIK Luka
Radenska
-
80. si
MUGERLI Matej
Adria Mobil
-
81. it
PARRINELLO Antonio
Androni Giocattoli - Venezuela
-
82. it
MILETTA Luigi
Neri Sottoli
0:48
83. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
0:49
84. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
85. it
MALAGUTI Alessandro
Vini Fantini Nippo
-
86. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
87. cn
XU Gang
Lampre-Merida
0:50
88. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
0:51
89. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF
-
90. si
JENKO Robert
Meridiana Kamen Team
-
91. it
FAILLI Francesco
Neri Sottoli
-
92. co
CHALAPUD Robinson
Team Colombia
0:52
93. it
PETILLI Simone
Area Zero Pro Team
0:53
94. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
95. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
-
96. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
0:54
97. it
CECCHINEL Giorgio
Neri Sottoli
-
98. ua
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
0:55
99. si
FURDI Blaz
Meridiana Kamen Team
0:56
100. it
DI SERAFINO Matteo
Androni Giocattoli - Venezuela
0:57
101. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
0:58
102. it
PAGANI Angelo
Bardiani - CSF
-
103. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
0:59
104. it
TONIN Stefano
Area Zero Pro Team
-
105. it
MARCHETTI Alessio
Radenska
-
106. it
CIAVATTA Paolo
Area Zero Pro Team
-
107. it
BISOLTI Alessandro
Vini Fantini Nippo
1:01
108. si
PAVLIC Marko
Radenska
-
109. it
PONZI Simone
Neri Sottoli
-
110. it
TECCHIO Marco
Area Zero Pro Team
1:02
111. sk
SAGAN Juraj
Cannondale
-
112. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen – Baloise
1:03
113. se
MAGNUSSON Kim
Vini Fantini Nippo
-
114. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
115. co
QUINTERO Duber
Team Colombia
1:04
116. be
VAN ASBROECK Tom
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
117. si
LOGAR Tadej
-
118. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska
1:06
119. si
HITI Tadej
Radenska
-
120. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
121. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
1:08
122. si
ILEšIč Aldo Ino
UnitedHealthcare
1:10
123. it
BELLETTI Manuel
Androni Giocattoli - Venezuela
-
124. si
RAJSP Andrej
Radenska
1:11
125. at
SOKOL Jan
Synergy Baku Cycling Project
1:12
126. si
KATRAŠNIK Gašper
1:14
127. it
CHINELLO Fabio
Area Zero Pro Team
1:17
128. si
ŠAFARIC KOLAR Matic
Radenska
1:20
129. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
1:21
130. co
ROMERO Jeffry
Team Colombia
1:25
131. it
MENGARDO Gianluca
Area Zero Pro Team
1:27
132. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF
1:28
133. ie
MCCONVEY Connor
Synergy Baku Cycling Project
-
134. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
1:29
135. si
KOVACIC Luka
1:30
136. si
RAZINGAR Matej
1:35
137. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
138. az
ISGANDAROV Tural
Synergy Baku Cycling Project
1:40
139. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
2:02

General Classification

1. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
00:10:05
2. si
KOREN Kristijan
Cannondale
0:06
3. it
ULISSI Diego
Lampre-Merida
0:10
4. pt
MACHADO Tiago
Team NetApp – Endura
0:11
5. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
0:14
6. ru
BRUTT Pavel
Team Katusha
0:15
7. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
0:16
8. it
RABOTTINI Matteo
Neri Sottoli
-
9. it
FEDI Andrea
Neri Sottoli
0:18
10. it
CARUSO Damiano
Cannondale
0:20
11. de
VOSS Paul
Team NetApp – Endura
0:21
12. it
FINETTO Mauro
Neri Sottoli
-
13. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
14. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Team NetApp – Endura
0:22
15. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
16. si
JARC Blaž
Team NetApp – Endura
-
17. au
DOCKER Mitchell
Orica GreenEDGE
0:23
18. it
TABORRE Fabio
Neri Sottoli
-
19. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen – Baloise
0:24
20. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
-
21. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
-
22. pt
MENDES José
Team NetApp – Endura
0:25
23. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
24. si
BOLE Grega
Vini Fantini Nippo
-
25. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
0:26
26. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
27. es
CAMANO ORTUZAR Iker
Team NetApp – Endura
-
28. gb
YATES Simon
Orica GreenEDGE
-
29. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
0:27
30. it
BONIFAZIO Niccolo
Lampre-Merida
-
31. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF
-
32. ru
ZAKARIN Ilnur
RusVelo
0:28
33. it
LEONARDI Gianluca
Area Zero Pro Team
0:29
34. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
35. it
VIVIANI Elia
Cannondale
0:30
36. ru
IGNATYEV Mikhail
Team Katusha
-
37. ca
MEIER Christian
Orica GreenEDGE
-
38. it
VILLELLA Davide
Cannondale
0:31
39. it
POZZATO Filippo
Lampre-Merida
-
40. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
0:32
41. au
HOWARD Leigh
Orica GreenEDGE
0:33
42. ru
LAGUTIN Sergey
RusVelo
0:34
43. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
0:35
44. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
RusVelo
-
45. au
DEMPSTER Zakkari
Team NetApp – Endura
-
46. si
PER David
Adria Mobil
0:36
47. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
48. it
PASQUALON Andrea
Area Zero Pro Team
-
49. si
GAZVODA Gregor
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
50. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
0:37
51. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
52. co
PANTANO GOMEZ Jarlinson
Team Colombia
0:38
53. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
54. si
POLANC Jan
Lampre-Merida
-
55. ro
GROSU Eduard Michael
Vini Fantini Nippo
0:39
56. co
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
Team Colombia
-
57. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF
-
58. at
KRIZEK Matthias
Cannondale
-
59. it
STACCHIOTTI Riccardo
Vini Fantini Nippo
0:40
60. de
SCHILLINGER Andreas
Team NetApp – Endura
-
61. hr
MALTAR Bruno
Adria Mobil
0:41
62. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
63. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen – Baloise
0:42
64. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen – Baloise
0:43
65. si
GOLCER Jure
Team Gourmetfein Simplon Wels
-
66. it
SELLA Emanuele
Androni Giocattoli - Venezuela
-
67. it
CIMOLAI Davide
Lampre-Merida
-
68. us
HORNER Chris
Lampre-Merida
-
69. it
MORI Manuele
Lampre-Merida
0:44
70. it
DE NEGRI Pier Paolo
Vini Fantini Nippo
-
71. au
WURF Cameron
Cannondale
-
72. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
-
73. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Venezuela
0:45
74. si
MOHORIC Matej
Cannondale
0:46
75. ru
RYBAKOV Alexander
Team Katusha
-
76. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
77. si
KOROšEC Rok
Radenska
-
78. ie
BRAMMEIER Matthew
Synergy Baku Cycling Project
0:47
79. si
PIBERNIK Luka
Radenska
-
80. si
MUGERLI Matej
Adria Mobil
-
81. it
PARRINELLO Antonio
Androni Giocattoli - Venezuela
-
82. it
MILETTA Luigi
Neri Sottoli
0:48
83. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
0:49
84. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
85. it
MALAGUTI Alessandro
Vini Fantini Nippo
-
86. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
87. cn
XU Gang
Lampre-Merida
0:50
88. ru
MAIKIN Roman
RusVelo
0:51
89. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF
-
90. si
JENKO Robert
Meridiana Kamen Team
-
91. it
FAILLI Francesco
Neri Sottoli
-
92. co
CHALAPUD Robinson
Team Colombia
0:52
93. it
PETILLI Simone
Area Zero Pro Team
0:53
94. ru
BOEV Igor
RusVelo
-
95. co
VALENCIA Juan Pablo
Team Colombia
-
96. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
0:54
97. it
CECCHINEL Giorgio
Neri Sottoli
-
98. ua
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
0:55
99. si
FURDI Blaz
Meridiana Kamen Team
0:56
100. it
DI SERAFINO Matteo
Androni Giocattoli - Venezuela
0:57
101. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
0:58
102. it
PAGANI Angelo
Bardiani - CSF
-
103. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
0:59
104. it
TONIN Stefano
Area Zero Pro Team
-
105. it
MARCHETTI Alessio
Radenska
-
106. it
CIAVATTA Paolo
Area Zero Pro Team
-
107. it
BISOLTI Alessandro
Vini Fantini Nippo
1:01
108. si
PAVLIC Marko
Radenska
-
109. it
PONZI Simone
Neri Sottoli
-
110. it
TECCHIO Marco
Area Zero Pro Team
1:02
111. sk
SAGAN Juraj
Cannondale
-
112. be
SPRENGERS Thomas
Topsport Vlaanderen – Baloise
1:03
113. se
MAGNUSSON Kim
Vini Fantini Nippo
-
114. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
115. co
QUINTERO Duber
Team Colombia
1:04
116. be
VAN ASBROECK Tom
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
117. si
LOGAR Tadej
-
118. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska
1:06
119. si
HITI Tadej
Radenska
-
120. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
121. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
1:08
122. si
ILEšIč Aldo Ino
UnitedHealthcare
1:10
123. it
BELLETTI Manuel
Androni Giocattoli - Venezuela
-
124. si
RAJSP Andrej
Radenska
1:11
125. at
SOKOL Jan
Synergy Baku Cycling Project
1:12
126. si
KATRAŠNIK Gašper
1:14
127. it
CHINELLO Fabio
Area Zero Pro Team
1:17
128. si
ŠAFARIC KOLAR Matic
Radenska
1:20
129. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
1:21
130. co
ROMERO Jeffry
Team Colombia
1:25
131. it
MENGARDO Gianluca
Area Zero Pro Team
1:27
132. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF
1:28
133. ie
MCCONVEY Connor
Synergy Baku Cycling Project
-
134. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
1:29
135. si
KOVACIC Luka
1:30
136. si
RAZINGAR Matej
1:35
137. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
138. az
ISGANDAROV Tural
Synergy Baku Cycling Project
1:40
139. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
2:02

Points Classification

1. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
25
2. si
KOREN Kristijan
Cannondale
20
3. it
ULISSI Diego
Lampre-Merida
16
4. pt
MACHADO Tiago
Team NetApp – Endura
14
5. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
12
6. ru
BRUTT Pavel
Team Katusha
10
7. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
9
8. it
RABOTTINI Matteo
Neri Sottoli
8
9. it
FEDI Andrea
Neri Sottoli
7
10. it
CARUSO Damiano
Cannondale
6
11. de
VOSS Paul
Team NetApp – Endura
5
12. it
FINETTO Mauro
Neri Sottoli
4
13. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
3
14. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Team NetApp – Endura
2
15. ru
SEROV Alexander
RusVelo
1

Youth Classification

1. gb
YATES Simon
Orica GreenEDGE
00:10:31
2. it
BONIFAZIO Niccolo
Lampre-Merida
0:01
3. si
PER David
Adria Mobil
0:10
4. si
POLANC Jan
Lampre-Merida
0:12
5. ro
GROSU Eduard Michael
Vini Fantini Nippo
0:13
6. hr
MALTAR Bruno
Adria Mobil
0:15
7. si
MOHORIC Matej
Cannondale
0:20
8. si
KOROšEC Rok
Radenska
-
9. si
PIBERNIK Luka
Radenska
0:21
10. it
PETILLI Simone
Area Zero Pro Team
0:27
11. it
TONIN Stefano
Area Zero Pro Team
0:33
12. si
PAVLIC Marko
Radenska
0:35
13. it
TECCHIO Marco
Area Zero Pro Team
0:36
14. se
MAGNUSSON Kim
Vini Fantini Nippo
0:37
15. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
16. si
LOGAR Tadej
0:38
17. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska
0:40
18. si
HITI Tadej
Radenska
-
19. si
RAJSP Andrej
Radenska
0:45
20. si
KATRAŠNIK Gašper
0:48
21. si
ŠAFARIC KOLAR Matic
Radenska
0:54
22. it
MANFREDI Andrea
Bardiani - CSF
1:02
23. si
KOVACIC Luka
1:04
24. si
RAZINGAR Matej
1:09
25. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
26. az
ISGANDAROV Tural
Synergy Baku Cycling Project
1:14
27. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
1:36

Teams Classification

1.
Orica GreenEDGE
00:30:52
2.
Team NetApp – Endura
0:17
3.
Neri Sottoli
0:18
4.
Cannondale
0:19
5.
Team Katusha
0:27
6.
RusVelo
0:29
7.
Lampre-Merida
0:31
8.
Bardiani - CSF
0:46
9.
Topsport Vlaanderen – Baloise
0:49
10.
Adria Mobil
1:01
11.
Vini Fantini Nippo
1:07
12.
Team Colombia
1:18
13.
Slovenia
1:19
14.
Area Zero Pro Team
1:21
15.
Androni Giocattoli - Venezuela
1:38
16.
Synergy Baku Cycling Project
1:46
17.
Radenska
1:55
18.
Meridiana Kamen Team
2:18