Bayern Rundfahrt

Final Classification

Sunday 1st June (2014)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men


General Classification

1. gb
THOMAS Geraint
Team Sky
19:17:42
2. ch
FRANK Mathias
IAM Cycling
0:19
3. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
0:35
4. cz
KöNIG Leopold
Team NetApp – Endura
0:43
5. fr
PINOT Thibaut
FDJ.fr
1:10
6. cz
BARTA Jan
Team NetApp – Endura
1:35
7. za
IMPEY Daryl
Orica GreenEDGE
1:38
8. ch
TSCHOPP Johann
IAM Cycling
1:58
9. ch
WYSS Marcel
IAM Cycling
2:00
10. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
2:04
11. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
2:12
12. lu
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
2:19
13. nz
BAUER Jack
Garmin Sharp
2:22
14. de
KNEES Christian
Team Sky
2:23
15. fr
BARDET Romain
AG2R La Mondiale
2:30
16. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
2:35
17. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
-
18. by
SAMOILAU Branislau
CCC Polsat Polkowice
2:55
19. fr
BARGUIL Warren
Team Giant-Shimano
2:56
20. ru
BRUTT Pavel
Team Katusha
3:01
21. de
GERDEMANN Linus
MTN - Qhubeka
3:08
22. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
3:14
23. it
REBELLIN Davide
CCC Polsat Polkowice
3:27
24. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ.fr
-
25. za
MEINTJES Louis
MTN - Qhubeka
3:33
26. ch
SAGGIORATO Mirco
Team Stölting
3:34
27. us
CRADDOCK Lawson
Team Giant-Shimano
3:35
28. de
BUCHMANN Emanuel
Rad-Net Rose Team
3:38
29. pl
TACIAK Mateusz
CCC Polsat Polkowice
3:57
30. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
3:59
31. de
WERDA Maximilian
Team Stölting
4:15
32. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
4:19
33. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
4:20
34. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Polsat Polkowice
4:40
35. nz
ROULSTON Hayden
Trek Factory Racing
4:58
36. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
5:00
37. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
5:30
38. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
5:41
39. za
JANSE VAN RENSBURG Reinardt
Team Giant-Shimano
6:00
40. de
VASYLIV Yuriy
Team Stölting
6:40
41. ca
MEIER Christian
Orica GreenEDGE
6:47
42. de
WEBER Johannes
Team Heizomat
7:01
43. fr
DAMUSEAU Thomas
Team Giant-Shimano
7:15
44. ch
RAST Gregory
Trek Factory Racing
7:45
45. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
7:57
46. de
ESSERS Julien
Team Heizomat
8:17
47. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
8:56
48. fr
ROY Jérémy
FDJ.fr
9:09
49. de
ARNDT Nikias
Team Giant-Shimano
9:34
50. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
10:15
51. fr
VICHOT Arthur
FDJ.fr
10:23
52. ch
CANCELLARA Fabian
Trek Factory Racing
10:25
53. es
ARROYO DURAN David
Caja Rural - Seguros RGA
10:30
54. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
10:53
55. au
GERRANS Simon
Orica GreenEDGE
11:00
56. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
11:09
57. ru
KOLOBNEV Alexandr
Team Katusha
11:14
58. de
VOIGT Jens
Trek Factory Racing
11:23
59. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
11:45
60. de
KRIEGER Alexander
Team Stuttgart
11:53
61. de
DECKERT Sebastian
LKT Team Brandenburg
11:56
62. es
PIEDRA PEREZ Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
12:48
63. nl
KREDER Raymond
Garmin Sharp
12:49
64. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek Factory Racing
12:54
65. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
12:58
66. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
13:05
67. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ.fr
13:25
68. gb
ROWE Luke
Team Sky
13:46
69. fr
PINEAU Cédric
FDJ.fr
13:49
70. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
15:00
71. de
DIETEREN Jan
Team Stölting
15:07
72. at
SCHORN Daniel
Team NetApp – Endura
15:30
73. at
DENIFL Stefan
IAM Cycling
15:49
74. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
16:01
75. pl
HUZARSKI Bartosz
Team NetApp – Endura
16:54
76. de
HOLLER Nikodemus
Team Stuttgart
17:09
77. pl
MORAJKO Jacek
CCC Polsat Polkowice
17:11
78. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
17:20
79. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
17:41
80. de
DROSTE Jan Niklas
Team Heizomat
17:50
81. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
19:02
82. de
SCHWARZMANN Michael
Team NetApp – Endura
19:28
83. be
DEVOLDER Stijn
Trek Factory Racing
19:29
84. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Polsat Polkowice
19:30
85. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
19:47
86. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
20:01
87. nl
LANGEVELD Sebastian
Garmin Sharp
20:05
88. au
VON HOFF Steele
Garmin Sharp
20:30
89. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
20:57
90. by
HUTAROVICH Yauheni
AG2R La Mondiale
21:08
91. it
VIGANO Davide
Caja Rural - Seguros RGA
21:16
92. pl
HONKISZ Adrian
CCC Polsat Polkowice
21:17
93. de
KERN Julian
AG2R La Mondiale
21:23
94. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
21:53
95. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Caja Rural - Seguros RGA
21:57
96. de
EICHLER Markus
Team Stölting
22:20
97. ru
IGNATYEV Mikhail
Team Katusha
22:39
98. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
22:45
99. de
GRAD Alexander
Team Heizomat
23:14
100. it
BENEDETTI Cesare
Team NetApp – Endura
23:17
101. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
23:29
102. de
SCHAFER Stefan
LKT Team Brandenburg
23:49
103. de
SCHULZE Julian
LKT Team Brandenburg
23:56
104. lt
KRUOPIS Aidis
Orica GreenEDGE
25:16
105. de
BAUHAUS Phil
Team Stölting
25:27
106. de
WEBER Marcel
Team Stuttgart
25:28
107. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
25:35
108. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
26:06
109. de
KAUTZ Kai
Team Stuttgart
26:57
110. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
27:23
111. us
PETERSON Tom
Team Giant-Shimano
27:49
112. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
27:55
113. ie
BENNETT Sam
Team NetApp – Endura
29:35
114. de
KNAUER Florenz
Team Heizomat
29:39
115. de
WALSLEBEN Max
Team Stuttgart
30:20
116. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Garmin Sharp
30:37
117. gb
THOMAS Geraint
Team Sky
30:52
118. au
CUMMINGS Jack
Team Stuttgart
32:24
119. de
KLEMME Dominic
IAM Cycling
33:02
120. de
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
33:22
121. de
SCHAFFNER Moritz
Rad-Net Rose Team
37:03
122. de
BRINTRUP Fabian
Rad-Net Rose Team
39:25

Mountains Classification

1. ca
MEIER Christian
Orica GreenEDGE
12
2. de
KERN Julian
AG2R La Mondiale
8
3. de
VOIGT Jens
Trek Factory Racing
7
4. ch
FRANK Mathias
IAM Cycling
5
5. fr
BARDET Romain
AG2R La Mondiale
4
6. de
DECKERT Sebastian
LKT Team Brandenburg
4
7. de
BUCHMANN Emanuel
Rad-Net Rose Team
3
8. fr
PINOT Thibaut
FDJ.fr
3
9. fr
DELAPLACE Anthony
Bretagne - Séché Environnement
3
10. cz
KöNIG Leopold
Team NetApp – Endura
2
11. lu
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
2
12. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
2
13. fr
VICHOT Arthur
FDJ.fr
2
14. de
DROSTE Jan Niklas
Team Heizomat
2
15. ie
BENNETT Sam
Team NetApp – Endura
2
16. gb
THOMAS Geraint
Team Sky
2
17. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
1
18. at
SCHORN Daniel
Team NetApp – Endura
1
19. pl
HUZARSKI Bartosz
Team NetApp – Endura
1

Youth Classification

1. fr
PINOT Thibaut
FDJ.fr
19:18:52
2. fr
BARDET Romain
AG2R La Mondiale
1:20
3. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Bretagne - Séché Environnement
1:25
4. fr
BARGUIL Warren
Team Giant-Shimano
1:46
5. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
2:04
6. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ.fr
2:17
7. za
MEINTJES Louis
MTN - Qhubeka
2:23
8. us
CRADDOCK Lawson
Team Giant-Shimano
2:25
9. de
BUCHMANN Emanuel
Rad-Net Rose Team
2:28
10. de
WERDA Maximilian
Team Stölting
3:05
11. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Polsat Polkowice
3:30
12. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
4:31
13. de
VASYLIV Yuriy
Team Stölting
5:30
14. de
WEBER Johannes
Team Heizomat
5:51
15. de
SCHORMAIR Fabian
Team Heizomat
6:47
16. de
ESSERS Julien
Team Heizomat
7:07
17. de
ARNDT Nikias
Team Giant-Shimano
8:24
18. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
9:05
19. de
KRIEGER Alexander
Team Stuttgart
10:43
20. de
DECKERT Sebastian
LKT Team Brandenburg
10:46
21. gb
ROWE Luke
Team Sky
12:36
22. de
DIETEREN Jan
Team Stölting
13:57
23. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
14:51
24. de
HOLLER Nikodemus
Team Stuttgart
15:59
25. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
16:10
26. de
DROSTE Jan Niklas
Team Heizomat
16:40
27. de
SCHWARZMANN Michael
Team NetApp – Endura
18:18
28. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
20:43
29. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
21:35
30. de
GRAD Alexander
Team Heizomat
22:04
31. de
SCHULZE Julian
LKT Team Brandenburg
22:46
32. de
BAUHAUS Phil
Team Stölting
24:17
33. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
26:45
34. ie
BENNETT Sam
Team NetApp – Endura
28:25
35. de
WALSLEBEN Max
Team Stuttgart
29:10
36. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Garmin Sharp
29:27
37. au
CUMMINGS Jack
Team Stuttgart
31:14
38. de
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
32:12
39. de
SCHAFFNER Moritz
Rad-Net Rose Team
35:53
40. de
BRINTRUP Fabian
Rad-Net Rose Team
38:15

Teams Classification

1.
Team Sky
57:55:18
2.
IAM Cycling
1:28
3.
Bretagne - Séché Environnement
3:11
4.
AG2R La Mondiale
5:02
5.
CCC Polsat Polkowice
5:48
6.
Team Stölting
7:54
7.
Team NetApp – Endura
9:06
8.
MTN - Qhubeka
9:29
9.
Team Giant-Shimano
9:39
10.
FDJ.fr
11:03
11.
Trek Factory Racing
13:12
12.
Caja Rural - Seguros RGA
13:14
13.
Team Katusha
14:55
14.
Team Heizomat
14:58
15.
Orica GreenEDGE
16:35
16.
Garmin Sharp
19:51
17.
Rad-Net Rose Team
28:03
18.
LKT Team Brandenburg
44:26
19.
Team Stuttgart
47:12