Tour d'Azerbaïdjan

Stage 2

: Baku > Ismayilli

Thursday 8th May (2014)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 187km


Stage Result

1. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
04:55:02
2. au
CLARKE William
Drapac Professional Cycling
-
3. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Neri Sottoli
0:10
4. si
MUGERLI Matej
Adria Mobil
-
5. ua
BUTS Vitaliy
Kolss Cycling Team
-
6. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
7. nl
VAN DER HAAR Lars
Development Team Giant-Shimano
0:11
8. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
0:12
9. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
10. lu
ZANGERLE Joel
Leopard Development Team
-
11. ru
ZAKARIN Ilnur
RusVelo
-
12. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss Cycling Team
-
13. fr
DI GRéGORIO Rémy
Team La Pomme Marseille 13
0:13
14. au
LAPTHORNE Darren
Drapac Professional Cycling
-
15. es
PARDILLA BELLON Sergio
MTN - Qhubeka
-
16. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Continental Team Astana
-
17. se
LUDVIGSSON Fredrik
Development Team Giant-Shimano
-
18. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
0:14
19. es
COBO ACEBO Juan Jose
Torku Şekerspor
-
20. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
21. de
BUCHMANN Emanuel
Rad-Net Rose Team
-
22. ua
KRIVTSOV Dmitro
Kolss Cycling Team
0:15
23. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss Cycling Team
-
24. it
FAILLI Francesco
Neri Sottoli
-
25. au
POWER Robert
-
26. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
0:16
27. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
28. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
0:17
29. it
TESTI Nicola
Androni Giocattoli - Venezuela
4:07
30. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
31. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
4:08
32. ie
DOWNEY Sean Patrick
An Post - Chain Reaction
-
33. pl
HONKISZ Adrian
CCC Polsat Polkowice
-
34. gb
HOUSE Kristian
Rapha Condor JLT
-
35. cz
CERNY Josef
CCC Polsat Polkowice
-
36. cz
KOUDELA Tomas
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
37. au
ANDERSON Jack
Drapac Professional Cycling
4:09
38. ru
POMOSHNIKOV Sergey
RusVelo
4:10
39. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Continental Team Astana
-
40. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
4:11
41. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
42. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss Cycling Team
-
43. gb
CARTHY Hugh
Rapha Condor JLT
4:12
44. it
CONTI Samuele
Neri Sottoli
11:45
45. md
BRAICO Alexandr
Tusnad Cycling Team
-
46. ua
KOSTYUK Denys
Kolss Cycling Team
-
47. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Team La Pomme Marseille 13
11:48
48. pl
DOMAGALSKI Karol
Caja Rural - Seguros RGA
11:53
49. de
GERDEMANN Linus
MTN - Qhubeka
22:02
50. fr
LAVIEU Antoine
Team La Pomme Marseille 13
22:03
51. fr
TARRIDE Grégoire
Team La Pomme Marseille 13
28:26
52. au
SPOKES Samuel
Etixx
29:12
53. ru
ZVERKOV Evgeny
Itera - Katusha
-
54. de
BROCKHOFF Jan
Development Team Giant-Shimano
29:13
55. kz
AYAZBAYEV Maxat
Continental Team Astana
-
56. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
29:15
57. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
-
58. de
BRINTRUP Fabian
Rad-Net Rose Team
-
59. it
POZZO Mattia
Neri Sottoli
-
60. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Torku Şekerspor
-
61. ru
IGNATIEV Dmitriy
Itera - Katusha
-
62. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Development Team Giant-Shimano
29:16
63. kz
MAIDOS Tilegen
Continental Team Astana
-
64. tr
AKIRSAN Bekir Baki
Torku Şekerspor
-
65. ua
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
66. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
67. ru
KATYRIN Roman
Itera - Katusha
-
68. kz
ISHANOV Abdraimzhan
Continental Team Astana
-
69. pl
MORAJKO Jacek
CCC Polsat Polkowice
-
70. fr
JULES Justin
Team La Pomme Marseille 13
-
71. lt
BERNATONIS Marius
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
-
72. cz
LECHNER Petr
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
73. nz
FRAME Alex
Development Team Giant-Shimano
29:17
74. au
POWER Robert
-
75. de
SALZINGER Florian
Leopard Development Team
-
76. gb
GRIVELL-MELLOR Luke
Rapha Condor JLT
-
77. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
-
78. nl
VAN HUMMEL Kenny
Androni Giocattoli - Venezuela
-
79. gb
LAVERACK Edward
Rapha Condor JLT
-
80. pl
GAWRONSKI Piotr
CCC Polsat Polkowice
-
81. gb
PORTER Elliott
Rapha Condor JLT
-
82. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
29:18
83. hr
MALTAR Bruno
Adria Mobil
-
84. si
GAZVODA Gregor
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
85. za
VAN ZYL Johann
MTN - Qhubeka
-
86. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
87. it
DAL COL Andrea
Neri Sottoli
29:19
88. au
KERBY Jordan
Drapac Professional Cycling
-
89. kz
GALEYEV Vadim
Continental Team Astana
-
90. rs
STEVIC Ivan
Tusnad Cycling Team
-
91. au
LINFIELD Bradley
29:20
92. au
JOHNSON Benjamin
Drapac Professional Cycling
-
93. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
94. lu
KIRSCH Alex
Leopard Development Team
-
95. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
-
96. ru
AKIMOV Mikhail
Itera - Katusha
-
97. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
98. de
PLARRE Matthias
Leopard Development Team
29:21
99. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
-
100. ie
BRAMMEIER Matthew
Synergy Baku Cycling Project
-
101. gb
CARTHY Hugh
Rapha Condor JLT
-
102. de
EDMüLLER Benjamin
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
103. au
SCHULTZ Nick
-
104. md
BERDOS Oleg
Tusnad Cycling Team
-
105. au
RUDOLPH Malcolm
Drapac Professional Cycling
-
106. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
29:22
107. ua
METLUSHENKO Yuri
Torku Şekerspor
-
108. ua
GRECHYN Serhiy
Torku Şekerspor
-
109. ru
FOLIFOROV Alexander
Itera - Katusha
-
110. za
VAN NIEKERK Dennis
MTN - Qhubeka
-
111. au
HARRISON Joshua
29:23
112. at
MüLLER Andreas
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
113. be
VANDENBAK Laurent
An Post - Chain Reaction
-
114. cn
DONG Liang
China Huasen Cycling Team
-
115. it
ZORDAN Andrea
Androni Giocattoli - Venezuela
-
116. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
117. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
29:24
118. it
VIGANO Davide
Caja Rural - Seguros RGA
-
119. gb
DOULL Owain
An Post - Chain Reaction
-
120. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
MTN - Qhubeka
-
121. nz
ARCHBOLD Shane
An Post - Chain Reaction
-
122. au
CLEMENTS Alex
Avanti Racing Team
29:25
123. it
CRAVANZOLA Paolo
Team Novo Nordisk
30:50
124. au
WILLIAMS Christopher
Team Novo Nordisk
-
125. nz
PERRY Aaron
Team Novo Nordisk
-
126. ie
CLANCY Stephen
Team Novo Nordisk
-
127. lv
SERGIS Kaspars
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
-
128. cz
KRATOCHVILA Jakub
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
30:51
129. ro
SEBESTYEN Szabolcs
Tusnad Cycling Team
30:52
130. lv
VITALIJS Kornilovs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
30:53
DNF. it
BELLINI Gianni
Neri Sottoli
-
DNF. pl
CHARUCKI Pawel
CCC Polsat Polkowice
-
DNF. pl
STEPNIAK Grzegorz
CCC Polsat Polkowice
-
DNF. cn
JIANG Kun
China Huasen Cycling Team
-

General Classification

1. au
CLARKE William
Drapac Professional Cycling
08:41:41
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss Cycling Team
0:09
3. si
MUGERLI Matej
Adria Mobil
-
4. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
5. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
0:11
6. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
-
7. lu
ZANGERLE Joel
Leopard Development Team
-
8. ru
ZAKARIN Ilnur
RusVelo
-
9. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss Cycling Team
-
10. fr
DI GRéGORIO Rémy
Team La Pomme Marseille 13
0:12
11. au
LAPTHORNE Darren
Drapac Professional Cycling
-
12. es
PARDILLA BELLON Sergio
MTN - Qhubeka
-
13. se
LUDVIGSSON Fredrik
Development Team Giant-Shimano
-
14. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Continental Team Astana
-
15. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
0:13
16. es
COBO ACEBO Juan Jose
Torku Şekerspor
-
17. es
ARAMENDIA Javier
Caja Rural - Seguros RGA
-
18. de
BUCHMANN Emanuel
Rad-Net Rose Team
-
19. ua
KRIVTSOV Dmitro
Kolss Cycling Team
0:14
20. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss Cycling Team
-
21. it
FAILLI Francesco
Neri Sottoli
-
22. au
POWER Robert
-
23. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
0:15
24. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
-
25. br
ANDRIATO DE MATTAS Rafael
Neri Sottoli
0:29
26. it
TESTI Nicola
Androni Giocattoli - Venezuela
4:06
27. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
28. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
4:07
29. ie
DOWNEY Sean Patrick
An Post - Chain Reaction
-
30. gb
HOUSE Kristian
Rapha Condor JLT
-
31. cz
CERNY Josef
CCC Polsat Polkowice
-
32. cz
KOUDELA Tomas
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
33. au
ANDERSON Jack
Drapac Professional Cycling
4:08
34. ru
POMOSHNIKOV Sergey
RusVelo
4:09
35. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Continental Team Astana
-
36. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
4:10
37. ru
SEROV Alexander
RusVelo
-
38. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss Cycling Team
-
39. it
CONTI Samuele
Neri Sottoli
11:44
40. md
BRAICO Alexandr
Tusnad Cycling Team
-
41. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Team La Pomme Marseille 13
11:47
42. pl
DOMAGALSKI Karol
Caja Rural - Seguros RGA
11:52
43. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
12:28
44. nl
VAN DER HAAR Lars
Development Team Giant-Shimano
12:39
45. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
12:45
46. pl
HONKISZ Adrian
CCC Polsat Polkowice
16:36
47. gb
CARTHY Hugh
Rapha Condor JLT
16:40
48. de
GERDEMANN Linus
MTN - Qhubeka
22:01
49. ua
KOSTYUK Denys
Kolss Cycling Team
24:13
50. de
BROCKHOFF Jan
Development Team Giant-Shimano
29:12
51. kz
AYAZBAYEV Maxat
Continental Team Astana
-
52. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
29:14
53. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
-
54. it
POZZO Mattia
Neri Sottoli
-
55. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Development Team Giant-Shimano
29:15
56. ua
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
57. au
POWER Robert
29:16
58. gb
GRIVELL-MELLOR Luke
Rapha Condor JLT
-
59. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
-
60. nl
VAN HUMMEL Kenny
Androni Giocattoli - Venezuela
-
61. nz
FRAME Alex
Development Team Giant-Shimano
-
62. za
VAN ZYL Johann
MTN - Qhubeka
29:17
63. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
64. au
KERBY Jordan
Drapac Professional Cycling
29:18
65. au
LINFIELD Bradley
29:19
66. lu
KIRSCH Alex
Leopard Development Team
-
67. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Development Team
-
68. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
29:20
69. ie
BRAMMEIER Matthew
Synergy Baku Cycling Project
-
70. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
29:21
71. ua
METLUSHENKO Yuri
Torku Şekerspor
-
72. au
HARRISON Joshua
29:22
73. be
VANDENBAK Laurent
An Post - Chain Reaction
-
74. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
75. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
29:23
76. it
VIGANO Davide
Caja Rural - Seguros RGA
-
77. gb
DOULL Owain
An Post - Chain Reaction
-
78. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
MTN - Qhubeka
-
79. au
CLEMENTS Alex
Avanti Racing Team
29:24
80. nz
ARCHBOLD Shane
An Post - Chain Reaction
29:52
81. gb
CARTHY Hugh
Rapha Condor JLT
33:51
82. fr
LAVIEU Antoine
Team La Pomme Marseille 13
34:31
83. fr
TARRIDE Grégoire
Team La Pomme Marseille 13
40:54
84. au
SPOKES Samuel
Etixx
41:40
85. ru
ZVERKOV Evgeny
Itera - Katusha
-
86. de
BRINTRUP Fabian
Rad-Net Rose Team
41:43
87. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Torku Şekerspor
-
88. ru
IGNATIEV Dmitriy
Itera - Katusha
-
89. kz
MAIDOS Tilegen
Continental Team Astana
41:44
90. tr
AKIRSAN Bekir Baki
Torku Şekerspor
-
91. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
92. ru
KATYRIN Roman
Itera - Katusha
-
93. kz
ISHANOV Abdraimzhan
Continental Team Astana
-
94. pl
MORAJKO Jacek
CCC Polsat Polkowice
-
95. fr
JULES Justin
Team La Pomme Marseille 13
-
96. lt
BERNATONIS Marius
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
-
97. cz
LECHNER Petr
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
98. de
SALZINGER Florian
Leopard Development Team
41:45
99. gb
LAVERACK Edward
Rapha Condor JLT
-
100. pl
GAWRONSKI Piotr
CCC Polsat Polkowice
-
101. gb
PORTER Elliott
Rapha Condor JLT
-
102. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
41:46
103. hr
MALTAR Bruno
Adria Mobil
-
104. si
GAZVODA Gregor
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
105. it
DAL COL Andrea
Neri Sottoli
41:47
106. rs
STEVIC Ivan
Tusnad Cycling Team
-
107. au
JOHNSON Benjamin
Drapac Professional Cycling
41:48
108. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
-
109. ru
AKIMOV Mikhail
Itera - Katusha
-
110. tr
ATALAY Muhammed
Torku Şekerspor
-
111. de
PLARRE Matthias
Leopard Development Team
41:49
112. de
EDMüLLER Benjamin
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
-
113. md
BERDOS Oleg
Tusnad Cycling Team
-
114. au
RUDOLPH Malcolm
Drapac Professional Cycling
-
115. au
SCHULTZ Nick
-
116. ru
FOLIFOROV Alexander
Itera - Katusha
41:50
117. za
VAN NIEKERK Dennis
MTN - Qhubeka
-
118. at
MüLLER Andreas
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
41:51
119. cn
DONG Liang
China Huasen Cycling Team
-
120. it
ZORDAN Andrea
Androni Giocattoli - Venezuela
-
121. kz
GALEYEV Vadim
Continental Team Astana
42:20
122. ua
GRECHYN Serhiy
Torku Şekerspor
42:50
123. it
CRAVANZOLA Paolo
Team Novo Nordisk
43:18
124. au
WILLIAMS Christopher
Team Novo Nordisk
-
125. nz
PERRY Aaron
Team Novo Nordisk
-
126. ie
CLANCY Stephen
Team Novo Nordisk
-
127. lv
SERGIS Kaspars
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
-
128. cz
KRATOCHVILA Jakub
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
43:19
129. ro
SEBESTYEN Szabolcs
Tusnad Cycling Team
43:20
130. lv
VITALIJS Kornilovs
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
43:21

Mountains Classification

1. si
ROGLIč Primož
Adria Mobil
15
2. au
CLARKE William
Drapac Professional Cycling
10
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss Cycling Team
10
4. au
POWER Robert
5
5. ru
ZAKARIN Ilnur
RusVelo
3
6. ua
KRIVTSOV Dmitro
Kolss Cycling Team
3
7. ua
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
2
8. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss Cycling Team
2
9. es
COBO ACEBO Juan Jose
Torku Şekerspor
1
10. ua
SURUTKOVICH Alex
Synergy Baku Cycling Project
1
11. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss Cycling Team
1
12. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
1

Points Classification

1. nl
VAN HUMMEL Kenny
Androni Giocattoli - Venezuela
30
2. si
MUGERLI Matej
Adria Mobil
26
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss Cycling Team
25
4. it
VIGANO Davide
Caja Rural - Seguros RGA
22
5. ua
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
20
6. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
18
7. ua
METLUSHENKO Yuri
Torku Şekerspor
14
8. ua
KRIVTSOV Dmitro
Kolss Cycling Team
12
9. es
BILBAO Pello
Caja Rural - Seguros RGA
10
10. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
8
11. nz
FRAME Alex
Development Team Giant-Shimano
6
12. si
STIMULAK Klemen
Adria Mobil
5
13. lu
KIRSCH Alex
Leopard Development Team
4
14. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
3
15. at
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
3
16. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Continental Team Astana
3
17. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
3
18. it
CONTI Samuele
Neri Sottoli
2
19. au
CLARKE William
Drapac Professional Cycling
2
20. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss Cycling Team
2
21. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss Cycling Team
2
22. it
TESTI Nicola
Androni Giocattoli - Venezuela
1

Teams Classification

1.
Adria Mobil
26:05:22
2.
Kolss Cycling Team
0:16
3.
Caja Rural - Seguros RGA
0:18
4.
Drapac Professional Cycling
4:01
5.
RusVelo
4:18
6.
Neri Sottoli
11:49
7.
Development Team Giant-Shimano
29:16
8.
Continental Team Astana
33:15
9.
Rad-Net Rose Team
33:16
10.
Synergy Baku Cycling Project
33:17
11.
Team La Pomme Marseille 13
46:12
12.
Rapha Condor JLT
49:44
13.
MTN - Qhubeka
51:11
14.
Leopard Development Team
58:23
15.
Australia
58:26
16.
CCC Polsat Polkowice
1:02:09
17.
Androni Giocattoli - Venezuela
1:02:21
18.
An Post - Chain Reaction
1:02:29
19.
Torku Şekerspor
1:10:53
20.
Gebrüder Weiss - Oberndorfer
1:27:20
21.
Tusnad Cycling Team
1:35:03
22.
Itera - Katusha
2:04:50
23.
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
2:08:06
24.
Team Novo Nordisk
2:09:35