Giro d'Italia

Stage 1 (TTT)

: Belfast > Belfast

Friday 9th May (2014)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 21.7km


Stage Result

1.
Orica GreenEDGE
00:24:42
1. it
SANTAROMITA Ivan
00:24:42
1. nl
WEENING Pieter
00:24:42
1. ca
TUFT Svein
00:24:42
1. au
DOCKER Mitchell
00:24:42
1. au
MEYER Cameron
00:24:42
1. au
MATTHEWS Michael
00:24:42
1. au
LANCASTER Brett
00:24:42
1. au
HEPBURN Michael
00:24:42
1. au
DURBRIDGE Luke
00:24:42
2.
Omega Pharma - Quick-Step
00:24:47
2. nl
POELS Wout
-
2. be
SERRY Pieter
-
2. be
VERMOTE Julien
-
2. co
URAN Rigoberto
-
2. it
BRAMBILLA Gianluca
-
2. be
DE GENDT Thomas
-
2. be
PAUWELS Serge
-
2. be
KEISSE Iljo
-
2. it
PETACCHI Alessandro
-
3.
BMC Racing Team
00:24:49
3. be
HERMANS Ben
-
3. ch
WYSS Danilo
-
3. es
SáNCHEZ Samuel
-
3. it
QUINZIATO Manuel
-
3. it
OSS Daniel
-
3. ch
MORABITO Steve
-
3. be
EIJSSEN Yannick
-
3. us
BOOKWALTER Brent
-
3. au
EVANS Cadel
-
4.
Tinkoff-Saxo
00:25:05
4. dk
SøRENSEN Chris Anker
-
4. ie
ROCHE Nicolas
-
4. dk
JUUL-JENSEN Christopher
-
4. pl
MAJKA Rafał
-
4. ru
PETROV Evgeni
-
4. pl
POLJANSKI Pawel
-
4. ru
ROVNY Ivan
-
4. au
MCCARTHY Jay
-
4. au
ROGERS Michael
-
5.
Team Sky
00:25:17
5. it
PUCCIO Salvatore
-
5. no
BOASSON HAGEN Edvald
-
5. ie
DEIGNAN Philip
-
5. by
SIUTSOU Kanstantsin
-
5. at
EISEL Bernhard
-
5. co
HENAO GOMEZ Sebastian
-
5. gb
SWIFT Ben
-
5. au
SUTTON Chris
-
5. it
CATALDO Dario
-
6.
Astana Pro Team
00:25:20
6. si
BOZIC Borut
-
6. it
TIRALONGO Paolo
-
6. kz
ZEITS Andrey
-
6. es
LANDA Mikel
-
6. it
GASPAROTTO Enrico
-
6. si
BRAJKOVIč Janez
-
6. it
AGNOLI Valerio
-
6. it
SCARPONI Michele
-
6. it
ARU Fabio
-
7.
Cannondale
00:25:35
7. it
MARANGONI Alan
-
7. it
VIVIANI Elia
-
7. it
RATTO Daniele
-
7. it
VILLELLA Davide
-
7. it
LONGO BORGHINI Paolo
-
7. de
KOCH Michel
-
7. it
GATTO Oscar
-
7. it
BASSO Ivan
-
7. it
MOSER Moreno
-
8.
Movistar Team
00:25:37
8. it
CAPECCHI Eros
-
8. cr
AMADOR Andrey
-
8. es
ANTON Igor
-
8. co
QUINTANA Nairo
-
8. es
CASTROVIEJO Jonathan
-
8. es
HERRADA José
-
8. es
IZAGIRRE Gorka
-
8. es
VENTOSO Fran
-
8. it
MALORI Adriano
-
9.
Team Giant-Shimano
00:25:38
9. nl
VEELERS Tom
-
9. nl
TIMMER Albert
-
9. at
PREIDLER Georg
-
9. de
KITTEL Marcel
-
9. si
MEZGEC Luka
-
9. se
LUDVIGSSON Tobias
-
9. de
GESCHKE Simon
-
9. be
DE BACKER Bert
-
9. nl
STAMSNIJDER Tom
-
10.
AG2R La Mondiale
00:25:40
10. fr
BéRARD Julien
-
10. it
POZZOVIVO Domenico
-
10. fr
BOUET Maxime
-
10. fr
DOMONT Axel
-
10. fr
DUPONT Hubert
-
10. de
GRETSCH Patrick
-
10. it
MONTAGUTI Matteo
-
10. it
APPOLLONIO Davide
-
10. fr
VUILLERMOZ Alexis
-
11.
Trek Factory Racing
00:25:42
11. hr
KISERLOVSKI Robert
-
11. it
ALAFACI Eugenio
-
11. it
FELLINE Fabio
-
11. co
ARREDONDO MORENO Julián David
-
11. at
ZOIDL Riccardo
-
11. jp
BEPPU Fumiyuki
-
11. nl
VAN POPPEL Boy
-
11. it
NIZZOLO Giacomo
-
11. de
HONDO Danilo
-
12.
Neri Sottoli
00:25:43
12. it
CHICCHI Francesco
-
12. it
CECCHINEL Giorgio
-
12. pa
CARRETERO MARCIACQ Ramon
-
12. it
PONZI Simone
-
12. it
FEDI Andrea
-
12. it
FINETTO Mauro
-
12. ve
MONSALVE Yonathan
-
12. it
COLLI Daniele
-
12. it
RABOTTINI Matteo
-
13.
Belkin-Pro Cycling Team
-
13. nl
FLENS Rick
-
13. nl
KELDERMAN Wilco
-
13. nl
VAN EMDEN Jos
-
13. nl
BOL Jetse
-
13. nl
GOOS Marc
-
13. nl
KEIZER Martijn
-
13. nl
KRUIJSWIJK Steven
-
13. au
TANNER David
-
13. nl
TJALLINGII Maarten
-
14.
Bardiani - CSF
00:25:49
14. it
BATTAGLIN Enrico
-
14. it
BOEM Nicola
-
14. it
BONGIORNO Francesco Manuel
-
14. it
CANOLA Marco
-
14. it
COLBRELLI Sonny
-
14. it
BARBIN Enrico
-
14. it
RUFFONI Nicola
-
14. it
ZARDINI Edoardo
-
14. it
PIRAZZI Stefano
-
15.
Androni Giocattoli - Venezuela
00:25:56
15. it
ROSA Diego
-
15. it
BANDIERA Marco
-
15. nl
HOOGERLAND Johnny
-
15. ve
GODOY Yonder
-
15. it
FRAPPORTI Marco
-
15. it
BELLETTI Manuel
-
15. it
PELLIZOTTI Franco
-
15. ve
RODRIGUEZ Jackson
-
15. it
SELLA Emanuele
-
16.
FDJ.fr
00:26:00
16. fr
PICHON Laurent
-
16. fi
VEIKKANEN Jussi
-
16. fr
MOUREY Francis
-
16. fr
LE BON Johan
-
16. fr
GENIEZ Alexandre
-
16. br
FISCHER Murilo Antonio
-
16. fr
COURTEILLE Arnaud
-
16. fr
CHAVANEL Sébastien
-
16. fr
BOUHANNI Nacer
-
17.
Lampre-Merida
00:26:02
17. co
ANACONA GOMEZ Winner
-
17. it
FERRARI Roberto
-
17. it
MORI Manuele
-
17. pl
NIEMIEC Przemyslaw
-
17. si
POLANC Jan
-
17. it
CUNEGO Damiano
-
17. it
ULISSI Diego
-
17. it
BONO Matteo
-
17. it
CATTANEO Mattia
-
18.
Team Colombia
00:26:05
18. co
ROMERO Jeffry
-
18. co
RUBIANO Miguel Angel
-
18. co
CHALAPUD Robinson
-
18. co
PANTANO GOMEZ Jarlinson
-
18. co
QUINTERO Carlos
-
18. co
DUQUE Leonardo
-
18. co
AVILA VANEGAS Edwin
-
18. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
-
18. co
DUARTE Fabio
-
19.
Team Katusha
00:26:15
19. it
PAOLINI Luca
-
19. es
RODRíGUEZ Joaquim
-
19. es
LOSADA Alberto
-
19. ru
VORGANOV Eduard
-
19. ru
BELKOV Maxim
-
19. it
CARUSO Giampaolo
-
19. es
MORENO Daniel
-
19. ru
GUSEV Vladimir
-
19. es
VICIOSO Ángel
-
20.
Lotto Belisol
00:26:16
20. be
DOCKX Gert
-
20. be
MONFORT Maxime
-
20. dk
BAK Lars Ytting
-
20. be
DEHAES Kenny
-
20. au
HANSEN Adam
-
20. be
ARMéE Sander
-
20. be
VANENDERT Dennis
-
20. be
VAN DER SANDE Tosh
-
20. be
WELLENS Tim
-
21.
Team Europcar
00:26:30
21. fr
HUREL Tony
-
21. fr
TULIK Angelo
-
21. jp
ARASHIRO Yukiya
-
21. fr
ROLLAND Pierre
-
21. fr
MEDEREL Maxime
-
21. it
MALACARNE Davide
-
21. de
THURAU Bjorn
-
21. fr
SICARD Romain
-
21. fr
QUEMENEUR Perrig
-
22.
Garmin Sharp
00:28:08
22. pt
CARDOSO André
-
22. nl
DEKKER Thomas
-
22. us
FARRAR Tyler
-
22. au
HAAS Nathan
-
22. nl
VAN BAARLE Dylan
-
22. de
WEGMANN Fabian
-
22. ca
HESJEDAL Ryder
-
22. es
FERNáNDEZ DE LARREA Koldo
-
0. ie
MARTIN Daniel
00:00:00

General Classification

1. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
00:24:42
2. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
3. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
-
4. au
MEYER Cameron
Orica GreenEDGE
-
5. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
-
6. it
SANTAROMITA Ivan
Orica GreenEDGE
-
7. be
SERRY Pieter
Omega Pharma - Quick-Step
0:05
8. it
BRAMBILLA Gianluca
Omega Pharma - Quick-Step
-
9. co
URAN Rigoberto
Omega Pharma - Quick-Step
-
10. be
PAUWELS Serge
Omega Pharma - Quick-Step
-
11. be
VERMOTE Julien
Omega Pharma - Quick-Step
-
12. it
PETACCHI Alessandro
Omega Pharma - Quick-Step
-
13. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
0:07
14. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
-
15. au
EVANS Cadel
BMC Racing Team
-
16. ch
MORABITO Steve
BMC Racing Team
-
17. es
SáNCHEZ Samuel
BMC Racing Team
-
18. be
EIJSSEN Yannick
BMC Racing Team
0:09
19. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
0:22
20. be
DE GENDT Thomas
Omega Pharma - Quick-Step
-
21. nl
POELS Wout
Omega Pharma - Quick-Step
-
22. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff-Saxo
0:23
23. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff-Saxo
-
24. au
ROGERS Michael
Tinkoff-Saxo
-
25. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff-Saxo
-
26. pl
POLJANSKI Pawel
Tinkoff-Saxo
-
27. ie
ROCHE Nicolas
Tinkoff-Saxo
-
28. pl
MAJKA Rafał
Tinkoff-Saxo
-
29. dk
SøRENSEN Chris Anker
Tinkoff-Saxo
-
30. gb
SWIFT Ben
Team Sky
0:35
31. it
CATALDO Dario
Team Sky
-
32. ie
DEIGNAN Philip
Team Sky
-
33. no
BOASSON HAGEN Edvald
Team Sky
-
34. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
-
35. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
36. co
HENAO GOMEZ Sebastian
Team Sky
-
37. it
AGNOLI Valerio
Astana Pro Team
0:38
38. si
BRAJKOVIč Janez
Astana Pro Team
-
39. it
GASPAROTTO Enrico
Astana Pro Team
-
40. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
41. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
42. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
-
43. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
-
44. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
-
45. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
-
46. be
KEISSE Iljo
Omega Pharma - Quick-Step
0:41
47. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
0:52
48. it
VIVIANI Elia
Cannondale
0:53
49. de
KOCH Michel
Cannondale
-
50. it
BASSO Ivan
Cannondale
-
51. it
RATTO Daniele
Cannondale
-
52. it
MARANGONI Alan
Cannondale
-
53. it
GATTO Oscar
Cannondale
-
54. it
MOSER Moreno
Cannondale
-
55. it
MALORI Adriano
Movistar Team
0:55
56. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
-
57. es
IZAGIRRE Gorka
Movistar Team
-
58. it
CAPECCHI Eros
Movistar Team
-
59. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
60. de
GESCHKE Simon
Team Giant-Shimano
0:56
61. de
KITTEL Marcel
Team Giant-Shimano
-
62. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant-Shimano
-
63. si
MEZGEC Luka
Team Giant-Shimano
-
64. at
PREIDLER Georg
Team Giant-Shimano
-
65. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
0:58
66. fr
BOUET Maxime
AG2R La Mondiale
-
67. it
APPOLLONIO Davide
AG2R La Mondiale
-
68. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
69. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
70. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
71. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
72. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
1:00
73. hr
KISERLOVSKI Robert
Trek Factory Racing
-
74. de
HONDO Danilo
Trek Factory Racing
-
75. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
-
76. co
ARREDONDO MORENO Julián David
Trek Factory Racing
-
77. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
78. at
ZOIDL Riccardo
Trek Factory Racing
-
79. nl
KELDERMAN Wilco
Belkin-Pro Cycling Team
1:01
80. nl
BOL Jetse
Belkin-Pro Cycling Team
-
81. nl
VAN EMDEN Jos
Belkin-Pro Cycling Team
-
82. nl
TJALLINGII Maarten
Belkin-Pro Cycling Team
-
83. nl
GOOS Marc
Belkin-Pro Cycling Team
-
84. nl
KRUIJSWIJK Steven
Belkin-Pro Cycling Team
-
85. it
FINETTO Mauro
Neri Sottoli
-
86. it
CHICCHI Francesco
Neri Sottoli
-
87. it
FEDI Andrea
Neri Sottoli
-
88. it
RABOTTINI Matteo
Neri Sottoli
-
89. ve
MONSALVE Yonathan
Neri Sottoli
-
90. it
CECCHINEL Giorgio
Neri Sottoli
-
91. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF
1:07
92. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
-
93. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
-
94. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF
-
95. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
-
96. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
97. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
98. it
CANOLA Marco
Bardiani - CSF
-
99. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF
-
100. it
SELLA Emanuele
Androni Giocattoli - Venezuela
1:14
101. ve
GODOY Yonder
Androni Giocattoli - Venezuela
-
102. it
ROSA Diego
Androni Giocattoli - Venezuela
-
103. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
104. ve
RODRIGUEZ Jackson
Androni Giocattoli - Venezuela
-
105. nl
HOOGERLAND Johnny
Androni Giocattoli - Venezuela
-
106. it
LONGO BORGHINI Paolo
Cannondale
1:16
107. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ.fr
1:18
108. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ.fr
-
109. fr
MOUREY Francis
FDJ.fr
-
110. fr
PICHON Laurent
FDJ.fr
-
111. fr
BOUHANNI Nacer
FDJ.fr
-
112. fr
LE BON Johan
FDJ.fr
-
113. it
ULISSI Diego
Lampre-Merida
1:20
114. it
FERRARI Roberto
Lampre-Merida
-
115. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre-Merida
-
116. it
MORI Manuele
Lampre-Merida
-
117. si
POLANC Jan
Lampre-Merida
-
118. co
ANACONA GOMEZ Winner
Lampre-Merida
-
119. it
CUNEGO Damiano
Lampre-Merida
-
120. nl
TIMMER Albert
Team Giant-Shimano
-
121. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
1:23
122. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
-
123. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
-
124. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
125. co
PANTANO GOMEZ Jarlinson
Team Colombia
-
126. es
HERRADA José
Movistar Team
1:29
127. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
1:33
128. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
-
129. ru
GUSEV Vladimir
Team Katusha
-
130. es
MORENO Daniel
Team Katusha
-
131. es
RODRíGUEZ Joaquim
Team Katusha
-
132. be
MONFORT Maxime
Lotto Belisol
1:34
133. be
WELLENS Tim
Lotto Belisol
-
134. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Belisol
-
135. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Belisol
-
136. au
HANSEN Adam
Lotto Belisol
-
137. es
VENTOSO Fran
Movistar Team
1:42
138. it
VILLELLA Davide
Cannondale
-
139. de
THURAU Bjorn
Team Europcar
1:48
140. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
-
141. it
MALACARNE Davide
Team Europcar
-
142. fr
ROLLAND Pierre
Team Europcar
-
143. fr
MEDEREL Maxime
Team Europcar
-
144. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
145. fr
QUEMENEUR Perrig
Team Europcar
-
146. fr
SICARD Romain
Team Europcar
-
147. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Venezuela
-
148. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Venezuela
1:53
149. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
1:57
150. nl
FLENS Rick
Belkin-Pro Cycling Team
2:08
151. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
2:09
152. it
CATTANEO Mattia
Lampre-Merida
2:13
153. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
2:15
154. it
BELLETTI Manuel
Androni Giocattoli - Venezuela
2:28
155. it
COLLI Daniele
Neri Sottoli
-
156. nl
VEELERS Tom
Team Giant-Shimano
2:33
157. be
HERMANS Ben
BMC Racing Team
2:44
158. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
-
159. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
2:45
160. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ.fr
2:59
161. es
CASTROVIEJO Jonathan
Movistar Team
3:05
162. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
3:11
163. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
3:19
164. be
DE BACKER Bert
Team Giant-Shimano
3:21
165. ca
HESJEDAL Ryder
Garmin Sharp
3:26
166. us
FARRAR Tyler
Garmin Sharp
-
167. de
WEGMANN Fabian
Garmin Sharp
-
168. nl
VAN BAARLE Dylan
Garmin Sharp
-
169. nl
DEKKER Thomas
Garmin Sharp
-
170. it
PONZI Simone
Neri Sottoli
3:38
171. es
LOSADA Alberto
Team Katusha
3:41
172. nl
KEIZER Martijn
Belkin-Pro Cycling Team
3:52
173. at
EISEL Bernhard
Team Sky
4:00
174. au
SUTTON Chris
Team Sky
-
175. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant-Shimano
-
176. ru
PETROV Evgeni
Tinkoff-Saxo
4:01
177. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
4:06
178. es
ANTON Igor
Movistar Team
4:12
179. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
4:15
180. be
VANENDERT Dennis
Lotto Belisol
4:18
181. be
ARMéE Sander
Lotto Belisol
-
182. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ.fr
4:23
183. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ.fr
-
184. au
DOCKER Mitchell
Orica GreenEDGE
4:33
185. au
TANNER David
Belkin-Pro Cycling Team
-
186. co
ROMERO Jeffry
Team Colombia
4:37
187. co
CHALAPUD Robinson
Team Colombia
-
188. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
4:45
189. it
BONO Matteo
Lampre-Merida
5:08
190. it
CARUSO Giampaolo
Team Katusha
5:15
191. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
-
192. be
DOCKX Gert
Lotto Belisol
5:25
193. be
DEHAES Kenny
Lotto Belisol
5:32
194. au
HAAS Nathan
Garmin Sharp
5:57
195. pt
CARDOSO André
Garmin Sharp
-
196. pa
CARRETERO MARCIACQ Ramon
Neri Sottoli
6:02
197. es
FERNáNDEZ DE LARREA Koldo
Garmin Sharp
10:11

Youth Classification

1. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
00:24:42
2. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
-
3. be
VERMOTE Julien
Omega Pharma - Quick-Step
0:05
4. be
EIJSSEN Yannick
BMC Racing Team
0:09
5. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff-Saxo
0:23
6. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff-Saxo
-
7. pl
POLJANSKI Pawel
Tinkoff-Saxo
-
8. pl
MAJKA Rafał
Tinkoff-Saxo
-
9. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
0:35
10. co
HENAO GOMEZ Sebastian
Team Sky
-
11. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
0:38
12. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
-
13. it
VIVIANI Elia
Cannondale
0:53
14. de
KOCH Michel
Cannondale
-
15. it
RATTO Daniele
Cannondale
-
16. it
MOSER Moreno
Cannondale
-
17. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
0:55
18. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant-Shimano
0:56
19. at
PREIDLER Georg
Team Giant-Shimano
-
20. it
APPOLLONIO Davide
AG2R La Mondiale
0:58
21. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
1:00
22. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
23. nl
KELDERMAN Wilco
Belkin-Pro Cycling Team
1:01
24. nl
BOL Jetse
Belkin-Pro Cycling Team
-
25. nl
GOOS Marc
Belkin-Pro Cycling Team
-
26. it
FEDI Andrea
Neri Sottoli
-
27. ve
MONSALVE Yonathan
Neri Sottoli
-
28. it
CECCHINEL Giorgio
Neri Sottoli
-
29. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
1:07
30. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
-
31. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF
-
32. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
-
33. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
34. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
35. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF
-
36. ve
GODOY Yonder
Androni Giocattoli - Venezuela
1:14
37. it
ROSA Diego
Androni Giocattoli - Venezuela
-
38. fr
BOUHANNI Nacer
FDJ.fr
1:18
39. fr
LE BON Johan
FDJ.fr
-
40. it
ULISSI Diego
Lampre-Merida
1:20
41. si
POLANC Jan
Lampre-Merida
-
42. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Colombia
1:23
43. be
WELLENS Tim
Lotto Belisol
1:34
44. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Belisol
-
45. it
VILLELLA Davide
Cannondale
1:42
46. it
CATTANEO Mattia
Lampre-Merida
2:13
47. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
2:45
48. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
3:11
49. nl
VAN BAARLE Dylan
Garmin Sharp
3:26
50. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
4:06
51. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ.fr
4:23
52. co
ROMERO Jeffry
Team Colombia
4:37
53. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
4:45
54. au
HAAS Nathan
Garmin Sharp
5:57
55. pa
CARRETERO MARCIACQ Ramon
Neri Sottoli
6:02

Teams Classification

1.
Orica GreenEDGE
00:24:42
2.
Omega Pharma - Quick-Step
0:05
3.
BMC Racing Team
0:07
4.
Tinkoff-Saxo
0:23
5.
Team Sky
0:35
6.
Astana Pro Team
0:38
7.
Cannondale
0:53
8.
Movistar Team
0:55
9.
Team Giant-Shimano
0:56
10.
AG2R La Mondiale
0:58
11.
Trek Factory Racing
1:00
12.
Neri Sottoli
1:01
13.
Belkin-Pro Cycling Team
-
14.
Bardiani - CSF
1:07
15.
Androni Giocattoli - Venezuela
1:14
16.
FDJ.fr
1:18
17.
Lampre-Merida
1:20
18.
Team Colombia
1:23
19.
Team Katusha
1:33
20.
Lotto Belisol
1:34
21.
Team Europcar
1:48
22.
Garmin Sharp
3:26