Giro del Trentino

Final Classification

Friday 25th April (2014)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men


General Classification

1. au
EVANS Cadel
BMC Racing Team
14:14:03
2. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
0:50
3. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre-Merida
1:01
4. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
5. za
MEINTJES Louis
MTN - Qhubeka
1:06
6. pt
MACHADO Tiago
Team NetApp – Endura
1:07
7. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
1:09
8. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
1:11
9. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Venezuela
1:26
10. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
1:32
11. es
ANTON Igor
Movistar Team
3:28
12. nz
BENNETT George
Cannondale
3:53
13. it
RABOTTINI Matteo
Neri Sottoli
4:03
14. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
4:17
15. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
4:22
16. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
5:42
17. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Caja Rural - Seguros RGA
5:52
18. it
FINETTO Mauro
Neri Sottoli
6:07
19. gb
WIGGINS Bradley
Team Sky
6:26
20. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF
6:37
21. ru
LAGUTIN Sergey
RusVelo
6:41
22. es
PARDILLA BELLON Sergio
MTN - Qhubeka
6:46
23. ch
MORABITO Steve
BMC Racing Team
6:50
24. it
CAPECCHI Eros
Movistar Team
7:01
25. it
BASSO Ivan
Cannondale
8:10
26. co
PANTANO GOMEZ Jarlinson
Team Colombia
8:57
27. co
ANACONA GOMEZ Winner
Lampre-Merida
9:01
28. ru
ZAKARIN Ilnur
RusVelo
9:21
29. ru
OVECHKIN Artem
RusVelo
9:44
30. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Polsat Polkowice
10:50
31. ve
GODOY Yonder
Androni Giocattoli - Venezuela
10:55
32. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
12:26
33. ie
DEIGNAN Philip
Team Sky
12:41
34. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Team NetApp – Endura
13:07
35. pt
MENDES José
Team NetApp – Endura
13:18
36. it
FACCHINI Patrick
Androni Giocattoli - Venezuela
13:46
37. cz
KöNIG Leopold
Team NetApp – Endura
14:02
38. ve
RODRIGUEZ Jackson
Androni Giocattoli - Venezuela
14:52
39. it
ROSA Diego
Androni Giocattoli - Venezuela
15:07
40. es
FERNANDEZ Ruben
Caja Rural - Seguros RGA
16:01
41. fr
BOUET Maxime
AG2R La Mondiale
17:18
42. ve
MONSALVE Yonathan
Neri Sottoli
17:40
43. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
18:23
44. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
18:55
45. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
18:58
46. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF
20:37
47. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
20:45
48. it
SALERNO Cristiano
Cannondale
21:01
49. it
SELLA Emanuele
Androni Giocattoli - Venezuela
21:38
50. it
FAILLI Francesco
Neri Sottoli
22:06
51. pl
SZMYD Sylwester
Movistar Team
22:12
52. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
MTN - Qhubeka
22:17
53. it
PAGANI Angelo
Bardiani - CSF
22:42
54. pl
TACIAK Mateusz
CCC Polsat Polkowice
23:33
55. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Polsat Polkowice
25:03
56. it
AGNOLI Valerio
Astana Pro Team
25:38
57. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
29:04
58. it
CARUSO Damiano
Cannondale
30:03
59. us
BOSWELL Ian
Team Sky
33:32
60. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
33:47
61. it
CATALDO Dario
Team Sky
34:44
62. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF
36:24
63. it
MOSER Moreno
Cannondale
36:47
64. pl
HUZARSKI Bartosz
Team NetApp – Endura
37:53
65. rw
NIYONSHUTI Adrien
MTN - Qhubeka
39:03
66. fr
BERARD Julien
AG2R La Mondiale
39:25
67. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
39:52
68. it
DE IESO Donato
Bardiani - CSF
41:13
69. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
41:30
70. es
PIEDRA PEREZ Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
41:50
71. be
EIJSSEN Yannick
BMC Racing Team
41:59
72. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Polsat Polkowice
45:43
73. se
KESSIAKOFF Fredrik
Astana Pro Team
45:47
74. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
46:05
75. it
MALORI Adriano
Movistar Team
46:57
76. it
TABORRE Fabio
Neri Sottoli
48:52
77. it
LOCATELLI Stefano
Bardiani - CSF
49:34
78. cn
XU Gang
Lampre-Merida
49:42
79. ru
KLIMOV Sergey
RusVelo
49:44
80. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
Lampre-Merida
49:45
81. er
TEKLEHAIMANOT Daniel
MTN - Qhubeka
51:01
82. it
BENEDETTI Cesare
Team NetApp – Endura
51:14
83. pl
MATYSIAK Bartlomiej
CCC Polsat Polkowice
51:35
84. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
51:45
85. za
JIM Songezo
MTN - Qhubeka
51:47
86. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
52:59
87. pl
HONKISZ Adrian
CCC Polsat Polkowice
53:01
88. us
HUFFMAN Evan
Astana Pro Team
53:15
89. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
53:27
90. co
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
Team Colombia
55:02
91. ru
SEROV Alexander
RusVelo
55:54
92. pl
PATERSKI Maciej
CCC Polsat Polkowice
55:59
93. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
56:00
94. de
KERN Julian
AG2R La Mondiale
-
95. cz
CERNY Josef
CCC Polsat Polkowice
56:54
96. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
58:22
97. ru
SOLOMENNIKOV Andrei
RusVelo
58:23
98. it
CONTI Samuele
Neri Sottoli
58:58
99. it
CECCHINEL Giorgio
Neri Sottoli
59:39
100. it
MILETTA Luigi
Neri Sottoli
1:00:41
101. es
SANZ Enrique
Movistar Team
1:03:02
102. it
FAVILLI Elia
Lampre-Merida
1:03:11
103. co
QUINTERO Duber
Team Colombia
1:04:25
104. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
1:10:34
105. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
1:16:23

Mountains Classification

1. ve
MONSALVE Yonathan
Neri Sottoli
24
2. it
ROSA Diego
Androni Giocattoli - Venezuela
18
3. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
14
4. pl
HONKISZ Adrian
CCC Polsat Polkowice
10
5. it
CECCHINEL Giorgio
Neri Sottoli
10
6. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre-Merida
10
7. za
MEINTJES Louis
MTN - Qhubeka
10
8. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF
8
9. au
EVANS Cadel
BMC Racing Team
8
10. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Venezuela
6
11. it
CATALDO Dario
Team Sky
6
12. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
4
13. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
4
14. es
PARDILLA BELLON Sergio
MTN - Qhubeka
4
15. ve
GODOY Yonder
Androni Giocattoli - Venezuela
4
16. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
4
17. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Polsat Polkowice
2
18. it
CARUSO Damiano
Cannondale
2

Youth Classification

1. za
MEINTJES Louis
MTN - Qhubeka
14:15:09
2. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
0:03
3. nz
BENNETT George
Cannondale
2:47
4. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF
3:11
5. ve
GODOY Yonder
Androni Giocattoli - Venezuela
9:49
6. es
FERNANDEZ Ruben
Caja Rural - Seguros RGA
14:55
7. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Venezuela
17:52
8. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Polsat Polkowice
23:57
9. us
BOSWELL Ian
Team Sky
32:26
10. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
32:41
11. it
MOSER Moreno
Cannondale
35:41
12. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Venezuela
40:24
13. ru
ERSHOV Artur
RusVelo
50:39
14. za
JIM Songezo
MTN - Qhubeka
50:41
15. us
HUFFMAN Evan
Astana Pro Team
52:09
16. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
52:21
17. cz
CERNY Josef
CCC Polsat Polkowice
55:48
18. it
CONTI Samuele
Neri Sottoli
57:52
19. co
QUINTERO Duber
Team Colombia
1:03:19

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
42:16:00
2.
Androni Giocattoli - Venezuela
17:35
3.
AG2R La Mondiale
19:13
4.
MTN - Qhubeka
20:48
5.
Team NetApp – Endura
21:07
6.
RusVelo
21:58
7.
Team Sky
22:15
8.
BMC Racing Team
23:08
9.
Movistar Team
23:44
10.
Bardiani - CSF
23:49
11.
Neri Sottoli
24:39
12.
Cannondale
25:51
13.
Caja Rural - Seguros RGA
28:46
14.
Team Colombia
35:57
15.
Lampre-Merida
52:10
16.
CCC Polsat Polkowice
56:19