Vattenfall Cyclassics

: Hamburg > Hamburg

Sunday 25th August (2013)

Classification: WT

Category: Int. Men

Distance: 245.9km

1. de
DEGENKOLB John
Team Argos - Shimano
05:45:15
2. de
GREIPEL André
Lotto Belisol Team
-
3. no
KRISTOFF Alexander
Team Katusha
-
4. es
ROJAS José Joaquin
Movistar Team
-
5. it
VIVIANI Elia
Cannondale Pro Cycling Team
-
6. nl
VAN POPPEL Boy
Vacansoleil - DCM
-
7. be
MAES Nikolas
Omega Pharma - Quick-Step
-
8. no
HUSHOVD Thor
BMC Racing Team
-
9. dk
BRESCHEL Matti
Team Saxo-Tinkoff
-
10. fr
DéMARE Arnaud
FDJ.fr
-
11. es
VENTOSO Fran
Movistar Team
-
12. it
BELLETTI Manuel
AG2R La Mondiale
-
13. it
NIZZOLO Giacomo
RadioShack - Leopard
-
14. nl
KREDER Raymond
Garmin Sharp
-
15. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
16. nl
LEEZER Tom
Belkin-Pro Cycling Team
-
17. au
HAYMAN Mathew
Sky Procycling
-
18. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
19. au
VON HOFF Steele
Garmin Sharp
-
20. kz
IGLINSKIY Valentin
AG2R La Mondiale
-
21. de
CIOLEK Gerald
MTN - Qhubeka
-
22. de
KLUGE Roger
Team NetApp – Endura
-
23. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
24. au
SUTTON Chris
Sky Procycling
-
25. nl
LIGTHART Pim
Vacansoleil - DCM
-
26. fr
DELAGE Mickaël
FDJ.fr
-
27. au
GOSS Matthew
Orica GreenEDGE
-
28. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
29. nl
MAASKANT Martijn
Garmin Sharp
-
30. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
31. es
LOBATO Juan Jose
Euskaltel - Euskadi
-
32. it
APPOLLONIO Davide
AG2R La Mondiale
-
33. de
MARTENS Paul
Belkin-Pro Cycling Team
-
34. be
VANMARCKE Sep
Belkin-Pro Cycling Team
-
35. it
PONZI Simone
Astana Pro Team
-
36. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
37. au
CANTWELL Jonathan
Team Saxo-Tinkoff
-
38. es
SAEZ DE ARREGI Adrian
Euskaltel - Euskadi
-
39. za
IMPEY Daryl
Orica GreenEDGE
-
40. nl
LANGEVELD Sebastian
Orica GreenEDGE
-
41. nl
VAN EMDEN Jos
Belkin-Pro Cycling Team
-
42. nl
TJALLINGII Maarten
Belkin-Pro Cycling Team
-
43. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
44. de
WEGMANN Fabian
Garmin Sharp
-
45. si
JARC Blaž
Team NetApp – Endura
-
46. se
WETTERHALL Alexander
Team NetApp – Endura
-
47. fr
OFFREDO Yoann
FDJ.fr
-
48. it
SELVAGGI Mirko
Vacansoleil - DCM
-
49. de
REIMER Martin
MTN - Qhubeka
-
50. de
HONDO Danilo
RadioShack - Leopard
-
51. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
-
52. be
DE BACKER Bert
Team Argos - Shimano
-
53. it
PETACCHI Alessandro
Omega Pharma - Quick-Step
-
54. lt
KONOVALOVAS Ignatas
MTN - Qhubeka
-
55. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Belisol Team
-
56. it
BENNATI Daniele
Team Saxo-Tinkoff
-
57. gb
MCEVOY Jonathan
Team NetApp – Endura
-
58. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
-
59. fr
SICARD Romain
Euskaltel - Euskadi
-
60. es
MINGUEZ Miguel
Euskaltel - Euskadi
-
61. us
RATHE Jacob
Garmin Sharp
-
62. jp
MIYAZAWA Takashi
Team Saxo-Tinkoff
-
63. de
MATZKA Ralf
Team NetApp – Endura
-
64. za
THOMSON Jay Robert
MTN - Qhubeka
-
65. be
VANDENBERGH Stijn
Omega Pharma - Quick-Step
-
66. pt
OLIVEIRA Nelson
RadioShack - Leopard
-
67. es
PEREZ MORENO Ruben
Euskaltel - Euskadi
-
68. de
KOCH Michel
Cannondale Pro Cycling Team
-
69. si
KOREN Kristjan
Cannondale Pro Cycling Team
-
70. it
GASPAROTTO Enrico
Astana Pro Team
-
71. nl
DUMOULIN Tom
Team Argos - Shimano
-
72. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Belisol Team
-
73. de
SCHILLINGER Andreas
Team NetApp – Endura
-
74. de
SIEBERG Marcel
Lotto Belisol Team
-
75. it
FAVILLI Elia
Lampre - Merida
-
76. it
CUNEGO Damiano
Lampre - Merida
-
77. pl
BODNAR Maciej
Cannondale Pro Cycling Team
-
78. au
CLARKE William
Team Argos - Shimano
-
79. fr
VAUGRENARD Benoit
FDJ.fr
-
80. gb
BLYTHE Adam
BMC Racing Team
-
81. be
LEUKEMANS Bjorn
Vacansoleil - DCM
-
82. it
BENEDETTI Cesare
Team NetApp – Endura
-
83. nl
CURVERS Roy
Team Argos - Shimano
0:15
84. it
CIMOLAI Davide
Lampre - Merida
-
85. de
STAUFF Andreas
MTN - Qhubeka
0:23
86. ch
MORABITO Steve
BMC Racing Team
-
87. za
VENTER Jaco
MTN - Qhubeka
-
88. pl
GOLAS Michal
Omega Pharma - Quick-Step
-
89. es
TERUEL ROVIRA Eloy
Movistar Team
-
90. be
VEUCHELEN Frederik
Vacansoleil - DCM
-
91. gb
STANNARD Ian
Sky Procycling
-
92. es
LOPEZ GARCIA David
Sky Procycling
-
93. be
DEVOLDER Stijn
RadioShack - Leopard
-
94. es
PLAZA Rubén
Movistar Team
-
95. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Movistar Team
-
96. it
MALORI Adriano
Lampre - Merida
-
97. it
MARANGONI Alan
Cannondale Pro Cycling Team
-
98. nl
KROON Karsten
Team Saxo-Tinkoff
-
99. fr
BARDET Romain
AG2R La Mondiale
-
100. no
RASCH Gabriel
Sky Procycling
-
101. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
-
102. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
-
103. it
GUARNIERI Jacopo
Astana Pro Team
-
104. nl
MOL Wouter
Vacansoleil - DCM
-
105. be
MONFORT Maxime
RadioShack - Leopard
0:54
106. dz
REGUIGUI Youcef
MTN - Qhubeka
1:00
107. pl
KWIATKOWSKI Michal
Omega Pharma - Quick-Step
1:07
108. nz
SERGENT Jesse
RadioShack - Leopard
-
109. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Belkin-Pro Cycling Team
-
110. lu
JUNGELS Bob
RadioShack - Leopard
-
111. it
GAVAZZI Francesco
Astana Pro Team
-
112. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
-
113. at
EISEL Bernhard
Sky Procycling
-
114. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ.fr
-
115. es
IZAGIRRE Gorka
Euskaltel - Euskadi
-
116. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
1:22
117. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
118. it
MARCATO Marco
Vacansoleil - DCM
-
119. nz
BAUER Jack
Garmin Sharp
-
120. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Belisol Team
1:40
121. si
KUMP Marko
Team Saxo-Tinkoff
2:20
122. ch
ALBASINI Michael
Orica GreenEDGE
2:27
123. it
PIETROPOLLI Daniele
Lampre - Merida
2:55
124. nl
TIMMER Albert
Team Argos - Shimano
3:10
125. be
BOUCHER David
FDJ.fr
5:56
126. sk
VELITS Martin
Omega Pharma - Quick-Step
-
127. de
GRABSCH Bert
Omega Pharma - Quick-Step
-
128. nl
TERPSTRA Niki
Omega Pharma - Quick-Step
-
129. at
KRIZEK Matthias
Cannondale Pro Cycling Team
-
130. it
BOARO Manuele
Team Saxo-Tinkoff
6:50
131. nl
FLENS Rick
Belkin-Pro Cycling Team
6:57
132. za
VAN ZYL Johann
MTN - Qhubeka
-
133. gb
DOWSETT Alex
Movistar Team
-
134. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
135. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
136. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
-
137. gb
TIERNAN-LOCKE Jonathan
Sky Procycling
-
138. kz
BAZAYEV Assan
Astana Pro Team
-
139. es
IZAGIRRE Ion
Euskaltel - Euskadi
-
140. be
WELLENS Tim
Lotto Belisol Team
-
141. de
SCHWARZMANN Michael
Team NetApp – Endura
10:39
142. it
PALINI Andrea
Lampre - Merida
-
143. at
HALLER Marco
Team Katusha
-
144. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Team Saxo-Tinkoff
-
145. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
146. lu
DIDIER Laurent
RadioShack - Leopard
-
147. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskaltel - Euskadi
11:38
148. nl
VEELERS Tom
Team Argos - Shimano
14:24
149. de
KERN Julian
AG2R La Mondiale
-
DNF. kz
MURAVYEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
DNF. za
HUNTER Robert
Garmin Sharp
-
DNF. be
ROSSELER Sebastien
Garmin Sharp
-
DNF. nl
BOL Jetse
Belkin-Pro Cycling Team
-
DNF. it
MOSER Moreno
Cannondale Pro Cycling Team
-
DNF. nl
DE KORT Koen
Team Argos - Shimano
-
DNF. nl
VAN POPPEL Danny
Vacansoleil - DCM
-
DNF. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
DNF. es
SANZ Enrique
Movistar Team
-
DNF. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Team Katusha
-
DNF. ca
ROLLIN Dominique
FDJ.fr
-
DNF. be
WILLEMS Frederik
Lotto Belisol Team
-
DNF. be
DOCKX Gert
Lotto Belisol Team
-
DNF. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
DNF. fr
MOUREY Francis
FDJ.fr
-