Eneco Tour

Stage 6

: Riemst > Aywaille

Saturday 17th August (2013)

Classification: WT

Category: Int. Men

Distance: 150km


Stage Result

1. es
LOPEZ GARCIA David
Sky Procycling
03:51:13
2. cz
STYBAR Zdenek
Omega Pharma - Quick-Step
0:02
3. pl
PATERSKI Maciej
Cannondale Pro Cycling Team
-
4. nl
DUMOULIN Tom
Team Argos - Shimano
0:03
5. be
BAKELANTS Jan
RadioShack - Leopard
-
6. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Movistar Team
-
7. nl
WESTRA Lieuwe
Vacansoleil - DCM
-
8. za
IMPEY Daryl
Orica GreenEDGE
-
9. be
NUYENS Nick
Garmin Sharp
0:12
10. fr
JEANNESSON Arnold
FDJ.fr
-
11. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
-
12. nl
KELDERMAN Wilco
Belkin-Pro Cycling Team
0:51
13. kz
IGLINSKIY Maxim
Astana Pro Team
0:53
14. lu
JUNGELS Bob
RadioShack - Leopard
0:56
15. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
0:57
16. be
MONFORT Maxime
RadioShack - Leopard
-
17. fr
CHAVANEL Sylvain
Omega Pharma - Quick-Step
-
18. es
ROJAS José Joaquin
Movistar Team
1:02
19. fr
SICARD Romain
Euskaltel - Euskadi
1:04
20. be
WELLENS Tim
Lotto Belisol Team
1:07
21. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
1:17
22. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:37
23. be
DE WEERT Kevin
Omega Pharma - Quick-Step
-
24. be
VANDENBERGH Stijn
Omega Pharma - Quick-Step
1:40
25. dk
BRESCHEL Matti
Team Saxo-Tinkoff
1:48
26. be
LEUKEMANS Bjorn
Vacansoleil - DCM
1:50
27. nl
HOOGERLAND Johnny
Vacansoleil - DCM
1:52
28. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
-
29. be
DOCKX Gert
Lotto Belisol Team
-
30. fr
OFFREDO Yoann
FDJ.fr
-
31. it
WACKERMANN Luca
Lampre - Merida
-
32. nl
TERPSTRA Niki
Omega Pharma - Quick-Step
1:59
33. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
34. be
VAN GOOLEN Jurgen
Accent.jobs – Wanty
-
35. ru
GUSEV Vladimir
Team Katusha
-
36. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
37. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskaltel - Euskadi
-
38. nl
BOOM Lars
Belkin-Pro Cycling Team
2:19
39. nl
VAN POPPEL Boy
Vacansoleil - DCM
2:29
40. gb
STANNARD Ian
Sky Procycling
3:43
41. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
3:50
42. nl
KROON Karsten
Team Saxo-Tinkoff
3:52
43. be
HABEAUX Gregory
Accent.jobs – Wanty
4:07
44. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
7:43
45. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
8:24
46. nl
LIGTHART Pim
Vacansoleil - DCM
8:33
47. nl
TANKINK Bram
Belkin-Pro Cycling Team
11:49
48. nz
SERGENT Jesse
RadioShack - Leopard
-
49. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen – Baloise
15:09
50. be
DE VREESE Laurens
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
51. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
52. nl
VAN POPPEL Danny
Vacansoleil - DCM
-
53. es
PEREZ MORENO Ruben
Euskaltel - Euskadi
-
54. es
LOBATO Juan Jose
Euskaltel - Euskadi
-
55. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
56. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Belisol Team
-
57. es
VENTOSO Fran
Movistar Team
-
58. ch
RAST Gregory
RadioShack - Leopard
-
59. gb
WIGGINS Bradley
Sky Procycling
-
60. us
HUFFMAN Evan
Astana Pro Team
-
61. nl
LANGEVELD Sebastian
Orica GreenEDGE
-
62. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Cannondale Pro Cycling Team
-
63. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
-
64. de
GREIPEL André
Lotto Belisol Team
-
65. it
BENNATI Daniele
Team Saxo-Tinkoff
-
66. ca
PARISIEN Francois
Team Argos - Shimano
-
67. dk
VANDBORG Brian
Cannondale Pro Cycling Team
-
68. nl
VAN DIJK Stefan
Accent.jobs – Wanty
15:38
69. nl
DE KORT Koen
Team Argos - Shimano
-
70. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ.fr
-
71. dk
RASMUSSEN Alex
Garmin Sharp
-
72. be
BOUCHER David
FDJ.fr
-
73. be
VANLANDSCHOOT James
Accent.jobs – Wanty
-
74. ca
ROLLIN Dominique
FDJ.fr
-
75. us
FARRAR Tyler
Garmin Sharp
15:47
76. au
HAYMAN Mathew
Sky Procycling
15:57
77. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
16:47
78. it
VIVIANI Elia
Cannondale Pro Cycling Team
-
79. it
PIETROPOLLI Daniele
Lampre - Merida
-
80. it
SELVAGGI Mirko
Vacansoleil - DCM
-
81. co
ANACONA GOMEZ Winner
Lampre - Merida
-
82. it
MARANGONI Alan
Cannondale Pro Cycling Team
-
83. it
NIZZOLO Giacomo
RadioShack - Leopard
-
84. de
HONDO Danilo
RadioShack - Leopard
-
85. it
APPOLLONIO Davide
AG2R La Mondiale
-
86. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Belisol Team
-
87. be
WILLEMS Frederik
Lotto Belisol Team
-
88. es
FERNáNDEZ DE LARREA Koldo
Garmin Sharp
-
89. be
VEUCHELEN Frederik
Vacansoleil - DCM
-
90. es
SANZ Enrique
Movistar Team
-
91. it
DODI Luca
Lampre - Merida
-
92. au
CANTWELL Jonathan
Team Saxo-Tinkoff
-
93. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
-
94. pl
BODNAR Maciej
Cannondale Pro Cycling Team
-
95. es
ABERASTURI Jon
Euskaltel - Euskadi
-
96. lu
DRUCKER Jean-Pierre
Accent.jobs – Wanty
-
97. kz
BAZAYEV Assan
Astana Pro Team
-
98. au
SUTTON Chris
Sky Procycling
-
99. jp
MIYAZAWA Takashi
Team Saxo-Tinkoff
-
100. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
101. be
LODEWYCK Klaas
BMC Racing Team
-
102. nl
VAN EMDEN Jos
Belkin-Pro Cycling Team
-
103. si
KUMP Marko
Team Saxo-Tinkoff
-
104. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
105. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
106. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
107. be
STEEGMANS Gert
Omega Pharma - Quick-Step
-
108. nl
KREDER Raymond
Garmin Sharp
-
109. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
19:20
110. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
-
111. lt
KRUOPIS Aidis
Orica GreenEDGE
-
112. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
113. nl
CURVERS Roy
Team Argos - Shimano
-
114. be
VERRAES Benjamin
Accent.jobs – Wanty
-
115. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Team Katusha
-
116. nl
VEELERS Tom
Team Argos - Shimano
-
117. be
SCHEIRLINCKX Staf
Accent.jobs – Wanty
-
118. de
DEGENKOLB John
Team Argos - Shimano
-
119. nl
TIMMER Albert
Team Argos - Shimano
-
120. za
HUNTER Robert
Garmin Sharp
-
121. be
VANGENECHTEN Jonas
Lotto Belisol Team
-
122. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
-
123. at
EISEL Bernhard
Sky Procycling
-
124. de
KERN Julian
AG2R La Mondiale
-
125. es
MINGUEZ Miguel
Euskaltel - Euskadi
-
126. ca
BOIVIN Guillaume
Cannondale Pro Cycling Team
-
127. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Omega Pharma - Quick-Step
-
128. it
BOARO Manuele
Team Saxo-Tinkoff
-
129. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Team Saxo-Tinkoff
-
130. it
BONO Matteo
Lampre - Merida
-
131. si
KOCJAN Jure
Euskaltel - Euskadi
-
132. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Euskaltel - Euskadi
-
133. it
GUARNIERI Jacopo
Astana Pro Team
-
134. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
-
135. by
HUTAROVICH Yauheni
AG2R La Mondiale
-
136. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
-
137. fr
DéMARE Arnaud
FDJ.fr
-
138. it
BELLETTI Manuel
AG2R La Mondiale
-
139. fr
DELAGE Mickaël
FDJ.fr
-
140. be
VAN STAEYEN Michael
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
141. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
142. it
NAPOLITANO Danilo
Accent.jobs – Wanty
-
143. au
BROWN Graeme
Belkin-Pro Cycling Team
-
144. nl
TJALLINGII Maarten
Belkin-Pro Cycling Team
-
145. be
VANDOUSSELAERE Sven
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
DNF. it
PETACCHI Alessandro
Omega Pharma - Quick-Step
-
DNF. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
DNF. es
COBO ACEBO Juan Jose
Movistar Team
-
DNF. no
RASCH Gabriel
Sky Procycling
-
DNF. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
DNF. us
PHINNEY Taylor
BMC Racing Team
-
DNF. lv
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
-
DNF. es
TERUEL ROVIRA Eloy
Movistar Team
-
DNF. it
MOSER Moreno
Cannondale Pro Cycling Team
-
DNS. be
VANSUMMEREN Johan
Garmin Sharp
-
DNS. si
SPILAK Simon
Team Katusha
-

General Classification

1. nl
DUMOULIN Tom
Team Argos - Shimano
20:14:03
2. cz
STYBAR Zdenek
Omega Pharma - Quick-Step
0:09
3. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
0:24
4. be
BAKELANTS Jan
RadioShack - Leopard
0:29
5. za
IMPEY Daryl
Orica GreenEDGE
-
6. nl
WESTRA Lieuwe
Vacansoleil - DCM
0:37
7. fr
CHAVANEL Sylvain
Omega Pharma - Quick-Step
0:50
8. nl
KELDERMAN Wilco
Belkin-Pro Cycling Team
1:07
9. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
1:16
10. kz
IGLINSKIY Maxim
Astana Pro Team
1:33
11. be
MONFORT Maxime
RadioShack - Leopard
1:40
12. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:44
13. lu
JUNGELS Bob
RadioShack - Leopard
1:47
14. fr
SICARD Romain
Euskaltel - Euskadi
1:59
15. be
WELLENS Tim
Lotto Belisol Team
2:02
16. nl
BOOM Lars
Belkin-Pro Cycling Team
2:06
17. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
2:11
18. ru
GUSEV Vladimir
Team Katusha
2:13
19. be
DE WEERT Kevin
Omega Pharma - Quick-Step
2:18
20. nl
TERPSTRA Niki
Omega Pharma - Quick-Step
2:23
21. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
2:31
22. fr
OFFREDO Yoann
FDJ.fr
2:40
23. be
NUYENS Nick
Garmin Sharp
2:42
24. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen – Baloise
3:01
25. nl
HOOGERLAND Johnny
Vacansoleil - DCM
3:03
26. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskaltel - Euskadi
3:23
27. be
VANDENBERGH Stijn
Omega Pharma - Quick-Step
3:32
28. be
LEUKEMANS Bjorn
Vacansoleil - DCM
3:47
29. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
3:53
30. gb
STANNARD Ian
Sky Procycling
3:58
31. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Movistar Team
4:41
32. nl
KROON Karsten
Team Saxo-Tinkoff
4:56
33. it
WACKERMANN Luca
Lampre - Merida
5:05
34. es
ROJAS José Joaquin
Movistar Team
5:07
35. dk
BRESCHEL Matti
Team Saxo-Tinkoff
5:35
36. ch
WYSS Danilo
BMC Racing Team
5:49
37. nl
VAN POPPEL Boy
Vacansoleil - DCM
5:54
38. pl
PATERSKI Maciej
Cannondale Pro Cycling Team
-
39. fr
JEANNESSON Arnold
FDJ.fr
6:05
40. be
DOCKX Gert
Lotto Belisol Team
7:53
41. be
HABEAUX Gregory
Accent.jobs – Wanty
8:21
42. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
9:39
43. es
LOPEZ GARCIA David
Sky Procycling
9:48
44. be
VAN GOOLEN Jurgen
Accent.jobs – Wanty
9:56
45. nz
SERGENT Jesse
RadioShack - Leopard
12:16
46. nl
TANKINK Bram
Belkin-Pro Cycling Team
12:26
47. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
13:28
48. nl
LANGEVELD Sebastian
Orica GreenEDGE
15:08
49. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
15:25
50. de
GREIPEL André
Lotto Belisol Team
15:27
51. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
15:49
52. us
FARRAR Tyler
Garmin Sharp
16:05
53. ca
PARISIEN Francois
Team Argos - Shimano
16:09
54. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen – Baloise
16:11
55. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ.fr
16:14
56. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Cannondale Pro Cycling Team
16:19
57. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen – Baloise
16:22
58. nl
VAN POPPEL Danny
Vacansoleil - DCM
16:29
59. es
PEREZ MORENO Ruben
Euskaltel - Euskadi
16:52
60. es
LOBATO Juan Jose
Euskaltel - Euskadi
16:53
61. it
BENNATI Daniele
Team Saxo-Tinkoff
17:09
62. nl
VAN DIJK Stefan
Accent.jobs – Wanty
17:11
63. it
NIZZOLO Giacomo
RadioShack - Leopard
17:35
64. ru
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
17:44
65. nl
LIGTHART Pim
Vacansoleil - DCM
17:53
66. it
VIVIANI Elia
Cannondale Pro Cycling Team
17:54
67. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Belisol Team
17:57
68. au
CANTWELL Jonathan
Team Saxo-Tinkoff
18:04
69. be
BOUCHER David
FDJ.fr
18:21
70. kz
BAZAYEV Assan
Astana Pro Team
18:26
71. ca
ROLLIN Dominique
FDJ.fr
18:27
72. it
PIETROPOLLI Daniele
Lampre - Merida
18:30
73. es
FERNáNDEZ DE LARREA Koldo
Garmin Sharp
18:32
74. be
LODEWYCK Klaas
BMC Racing Team
-
75. lu
DRUCKER Jean-Pierre
Accent.jobs – Wanty
18:42
76. it
SELVAGGI Mirko
Vacansoleil - DCM
18:51
77. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen – Baloise
18:55
78. pl
BODNAR Maciej
Cannondale Pro Cycling Team
19:05
79. be
DE VREESE Laurens
Topsport Vlaanderen – Baloise
19:29
80. dk
RASMUSSEN Alex
Garmin Sharp
19:34
81. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
19:45
82. au
SUTTON Chris
Sky Procycling
19:52
83. es
SANZ Enrique
Movistar Team
19:53
84. nl
VAN EMDEN Jos
Belkin-Pro Cycling Team
19:57
85. fr
DéMARE Arnaud
FDJ.fr
20:03
86. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
-
87. nl
DE KORT Koen
Team Argos - Shimano
20:13
88. nl
KREDER Raymond
Garmin Sharp
-
89. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Omega Pharma - Quick-Step
20:26
90. be
WILLEMS Frederik
Lotto Belisol Team
20:33
91. ch
RAST Gregory
RadioShack - Leopard
20:46
92. de
DEGENKOLB John
Team Argos - Shimano
20:47
93. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
20:58
94. de
KERN Julian
AG2R La Mondiale
20:59
95. be
VEUCHELEN Frederik
Vacansoleil - DCM
21:06
96. it
MARANGONI Alan
Cannondale Pro Cycling Team
21:19
97. be
VAN STAEYEN Michael
Topsport Vlaanderen – Baloise
-
98. by
HUTAROVICH Yauheni
AG2R La Mondiale
21:32
99. be
VANLANDSCHOOT James
Accent.jobs – Wanty
21:33
100. fr
DELAGE Mickaël
FDJ.fr
21:35
101. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Euskaltel - Euskadi
-
102. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
21:38
103. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Belisol Team
21:44
104. be
STEEGMANS Gert
Omega Pharma - Quick-Step
-
105. nl
CURVERS Roy
Team Argos - Shimano
-
106. au
HAYMAN Mathew
Sky Procycling
21:49
107. nl
VEELERS Tom
Team Argos - Shimano
21:55
108. ru
ISAYCHEV Vladimir
Team Katusha
22:02
109. it
BELLETTI Manuel
AG2R La Mondiale
22:08
110. lt
KRUOPIS Aidis
Orica GreenEDGE
22:13
111. ca
TUFT Svein
Orica GreenEDGE
22:20
112. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
22:33
113. si
KUMP Marko
Team Saxo-Tinkoff
23:10
114. be
SCHEIRLINCKX Staf
Accent.jobs – Wanty
23:25
115. it
NAPOLITANO Danilo
Accent.jobs – Wanty
23:26
116. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
23:39
117. co
ANACONA GOMEZ Winner
Lampre - Merida
23:41
118. es
VENTOSO Fran
Movistar Team
23:43
119. be
VERRAES Benjamin
Accent.jobs – Wanty
23:46
120. jp
MIYAZAWA Takashi
Team Saxo-Tinkoff
23:48
121. be
VANDOUSSELAERE Sven
Topsport Vlaanderen – Baloise
23:51
122. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
23:54
123. gb
WIGGINS Bradley
Sky Procycling
24:24
124. nl
MOURIS Jens
Orica GreenEDGE
24:38
125. nl
TIMMER Albert
Team Argos - Shimano
24:55
126. it
DODI Luca
Lampre - Merida
25:03
127. es
MINGUEZ Miguel
Euskaltel - Euskadi
25:08
128. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Team Saxo-Tinkoff
25:10
129. ca
BOIVIN Guillaume
Cannondale Pro Cycling Team
26:14
130. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen – Baloise
26:53
131. it
APPOLLONIO Davide
AG2R La Mondiale
26:59
132. de
HONDO Danilo
RadioShack - Leopard
27:04
133. es
ABERASTURI Jon
Euskaltel - Euskadi
27:37
134. it
BOARO Manuele
Team Saxo-Tinkoff
29:33
135. dk
VANDBORG Brian
Cannondale Pro Cycling Team
31:05
136. be
VANGENECHTEN Jonas
Lotto Belisol Team
31:26
137. nl
TJALLINGII Maarten
Belkin-Pro Cycling Team
32:13
138. za
HUNTER Robert
Garmin Sharp
32:47
139. us
HUFFMAN Evan
Astana Pro Team
32:52
140. it
GUARNIERI Jacopo
Astana Pro Team
33:04
141. au
BROWN Graeme
Belkin-Pro Cycling Team
35:08
142. it
BONO Matteo
Lampre - Merida
35:34
143. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Team Katusha
36:46
144. at
EISEL Bernhard
Sky Procycling
37:15
145. si
KOCJAN Jure
Euskaltel - Euskadi
45:58

Points Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Belisol Team
78
2. nl
BOOM Lars
Belkin-Pro Cycling Team
78
3. it
NIZZOLO Giacomo
RadioShack - Leopard
66
4. cz
STYBAR Zdenek
Omega Pharma - Quick-Step
55
5. nl
DUMOULIN Tom
Team Argos - Shimano
44
6. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
44
7. es
LOPEZ GARCIA David
Sky Procycling
38
8. be
JACOBS Pieter
Topsport Vlaanderen – Baloise
37
9. us
FARRAR Tyler
Garmin Sharp
37
10. nl
WESTRA Lieuwe
Vacansoleil - DCM
33
11. be
DE VREESE Laurens
Topsport Vlaanderen – Baloise
31
12. fr
CHAVANEL Sylvain
Omega Pharma - Quick-Step
30
13. fr
DéMARE Arnaud
FDJ.fr
30
14. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
29
15. it
VIVIANI Elia
Cannondale Pro Cycling Team
28
16. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
25
17. pl
PATERSKI Maciej
Cannondale Pro Cycling Team
25
18. au
HAYMAN Mathew
Sky Procycling
24
19. it
APPOLLONIO Davide
AG2R La Mondiale
23
20. nz
SERGENT Jesse
RadioShack - Leopard
22
21. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Movistar Team
20
22. nl
LANGEVELD Sebastian
Orica GreenEDGE
19
23. si
KUMP Marko
Team Saxo-Tinkoff
19
24. be
BAKELANTS Jan
RadioShack - Leopard
17
25. gb
WIGGINS Bradley
Sky Procycling
17
26. lu
DRUCKER Jean-Pierre
Accent.jobs – Wanty
15
27. it
BELLETTI Manuel
AG2R La Mondiale
15
28. ru
GUSEV Vladimir
Team Katusha
13
29. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
13
30. it
POZZATO Filippo
Lampre - Merida
13
31. be
VAN STAEYEN Michael
Topsport Vlaanderen – Baloise
13
32. it
NAPOLITANO Danilo
Accent.jobs – Wanty
13
33. za
IMPEY Daryl
Orica GreenEDGE
12
34. by
HUTAROVICH Yauheni
AG2R La Mondiale
12
35. dk
RASMUSSEN Alex
Garmin Sharp
11
36. be
VERRAES Benjamin
Accent.jobs – Wanty
11
37. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
11
38. be
NUYENS Nick
Garmin Sharp
11
39. es
ROJAS José Joaquin
Movistar Team
10
40. fr
JEANNESSON Arnold
FDJ.fr
10
41. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ.fr
10
42. au
SUTTON Chris
Sky Procycling
10
43. de
DEGENKOLB John
Team Argos - Shimano
8
44. nl
LIGTHART Pim
Vacansoleil - DCM
8
45. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Euskaltel - Euskadi
8
46. be
SCHEIRLINCKX Staf
Accent.jobs – Wanty
8
47. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen – Baloise
8
48. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen – Baloise
6
49. ru
KUZNETSOV Viacheslav
Team Katusha
5
50. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
5
51. be
VAN GOOLEN Jurgen
Accent.jobs – Wanty
3
52. pl
BODNAR Maciej
Cannondale Pro Cycling Team
3
53. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
3

Teams Classification

1.
RadioShack - Leopard
60:44:57
2.
Omega Pharma - Quick-Step
0:04
3.
Orica GreenEDGE
0:20
4.
Vacansoleil - DCM
3:29
5.
BMC Racing Team
11:49
6.
Belkin-Pro Cycling Team
12:57
7.
Astana Pro Team
15:36
8.
Team Katusha
16:47
9.
FDJ.fr
17:05
10.
Sky Procycling
18:00
11.
Lotto Belisol Team
18:01
12.
Euskaltel - Euskadi
18:52
13.
Team Saxo-Tinkoff
19:32
14.
Movistar Team
20:11
15.
Accent.jobs – Wanty
24:13
16.
AG2R La Mondiale
27:28
17.
Team Argos - Shimano
29:47
18.
Cannondale Pro Cycling Team
29:54
19.
Garmin Sharp
31:51
20.
Topsport Vlaanderen – Baloise
32:56
21.
Lampre - Merida
37:39