Giro del Trentino

Stage 4

: Arco > Sega di Ala

Friday 19th April (2013)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 166.8km


Stage Result

1. it
NIBALI Vincenzo
Astana Pro Team
04:21:48
2. it
SANTAMBROGIO Mauro
Vini Fantini
0:08
3. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
0:44
4. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
-
5. au
EVANS Cadel
BMC Racing Team
1:02
6. it
LOCATELLI Stefano
Bardiani Valvole - CSF Inox
1:10
7. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani Valvole - CSF Inox
1:35
8. es
GARCIA FERNANDEZ Marcos
Caja Rural - Seguros RGA
1:37
9. gb
WIGGINS Bradley
Sky Procycling
1:39
10. fr
ROLLAND Pierre
Team Europcar
2:20
11. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Venezuela
2:24
12. ru
ROVNY Ivan
Ceramica Flaminia - Fondriest
2:26
13. pt
CARDOSO André
Caja Rural - Seguros RGA
2:31
14. it
ROSA Diego
Androni Giocattoli - Venezuela
2:40
15. us
BUTLER Chris
Champion System Pro Cycling Team
2:58
16. it
REBELLIN Davide
CCC Polsat Polkowice
3:08
17. it
BASSO Ivan
Cannondale Pro Cycling Team
3:44
18. kz
DYACHENKO Alexandr
Astana Pro Team
3:49
19. es
PARDILLA BELLON Sergio
MTN - Qhubeka
3:50
20. cz
KöNIG Leopold
Team NetApp – Endura
4:16
21. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
4:27
22. fr
BOUET Maxime
AG2R La Mondiale
4:42
23. by
SIUTSOU Kanstantsin
Sky Procycling
-
24. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Team NetApp – Endura
4:58
25. co
RUBIANO Miguel Angel
Androni Giocattoli - Venezuela
5:02
26. se
KESSIAKOFF Fredrik
Astana Pro Team
5:12
27. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
-
28. ru
RYBAKOV Alexander
RusVelo
-
29. ve
MONSALVE Yonathan
Vini Fantini
-
30. au
WURF Cameron
Cannondale Pro Cycling Team
5:53
31. co
PANTANO GOMEZ Jarlinson
Team Colombia
-
32. es
TXURRUKA Amets
Caja Rural - Seguros RGA
6:17
33. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Cannondale Pro Cycling Team
7:03
34. za
MEINTJES Louis
MTN - Qhubeka
7:26
35. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Polsat Polkowice
7:39
36. it
RABOTTINI Matteo
Vini Fantini
7:46
37. ru
POMOSHNIKOV Sergey
RusVelo
8:00
38. it
AGNOLI Valerio
Astana Pro Team
8:29
39. it
SANTAROMITA Ivan
BMC Racing Team
-
40. jp
NISHIZONO Ryota
Champion System Pro Cycling Team
9:33
41. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
10:05
42. it
CORTI Marco
Team Colombia
10:30
43. fr
GEORGES Sylvain
AG2R La Mondiale
10:31
44. it
BENEDETTI Cesare
Team NetApp – Endura
10:37
45. pl
HUZARSKI Bartosz
Team NetApp – Endura
-
46. co
QUINTERO Carlos
Team Colombia
11:04
47. ve
RODRIGUEZ Jackson
Androni Giocattoli - Venezuela
-
48. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
Lampre - Merida
-
49. ru
KLIMOV Sergey
RusVelo
-
50. it
SANTORO Antonio
Ceramica Flaminia - Fondriest
11:49
51. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
Team Colombia
12:30
52. es
FERNANDEZ Ruben
Caja Rural - Seguros RGA
12:45
53. es
PIEDRA PEREZ Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
-
54. pl
HONKISZ Adrian
CCC Polsat Polkowice
-
55. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
13:00
56. it
CATALDO Dario
Sky Procycling
13:34
57. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
58. cz
BARTA Jan
Team NetApp – Endura
-
59. it
SCARPONI Michele
Lampre - Merida
-
60. ru
KOCHETKOV Pavel
RusVelo
-
61. ve
GIL MARTINEZ Tomas Aurelio
Androni Giocattoli - Venezuela
-
62. hr
DURASEK Kristijan
Lampre - Merida
-
63. ru
FIRSANOV Sergey
RusVelo
14:06
64. gb
KENNAUGH Peter
Sky Procycling
14:25
65. us
DOMBROWSKI Joe
Sky Procycling
-
66. de
KNEES Christian
Sky Procycling
-
67. it
FELLINE Fabio
Androni Giocattoli - Venezuela
-
68. lu
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
-
69. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani Valvole - CSF Inox
15:14
70. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani Valvole - CSF Inox
-
71. pl
TACIAK Mateusz
CCC Polsat Polkowice
-
72. it
CANOLA Marco
Bardiani Valvole - CSF Inox
17:32
73. us
BEYER Chad
Champion System Pro Cycling Team
17:51
74. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
Team Colombia
18:43
75. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
19:30
76. it
FEDI Andrea
Ceramica Flaminia - Fondriest
19:33
77. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani Valvole - CSF Inox
19:48
78. it
MALACARNE Davide
Team Europcar
-
79. it
PINOTTI Marco
BMC Racing Team
21:28
80. it
GARZELLI Stefano
Vini Fantini
21:35
81. it
VANOTTI Alessandro
Astana Pro Team
-
82. it
PRONI Alessandro
Vini Fantini
-
83. it
MONGUZZI Cristiano
Vini Fantini
-
84. pl
MORAJKO Jacek
CCC Polsat Polkowice
-
85. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
86. it
TABORRE Fabio
Vini Fantini
-
87. jp
ARASHIRO Yukiya
Team Europcar
21:37
88. ru
GORODNICHEV Ilya
Ceramica Flaminia - Fondriest
21:53
89. it
DAL SANTO Nicola
Ceramica Flaminia - Fondriest
22:07
90. za
JANSE VAN RENSBURG Jacques
MTN - Qhubeka
22:18
91. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Polsat Polkowice
22:22
92. de
MATZKA Ralf
Team NetApp – Endura
22:57
93. it
SALERNO Cristiano
Cannondale Pro Cycling Team
23:03
94. it
ERMETI Giairo
Androni Giocattoli - Venezuela
23:19
95. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
96. er
RUSSOM ALEM Meron
MTN - Qhubeka
23:48
97. et
GRMAY Tsgabu Gebremaryam
MTN - Qhubeka
-
98. it
BOEM Nicola
Bardiani Valvole - CSF Inox
24:03
99. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Cannondale Pro Cycling Team
-
100. cz
CERNY Josef
CCC Polsat Polkowice
24:32
101. pl
MATYSIAK Bartlomiej
CCC Polsat Polkowice
24:39
102. de
SCHWARZMANN Michael
Team NetApp – Endura
24:42
103. pt
ANTUNES Amaro Manuel
Ceramica Flaminia - Fondriest
24:55
104. za
VAN ZYL Johann
MTN - Qhubeka
26:17
105. za
JIM Songezo
MTN - Qhubeka
26:19
106. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Sky Procycling
26:56
107. us
PATE Danny
Sky Procycling
-
108. pa
GóMEZ Yelko
Caja Rural - Seguros RGA
-
DNF. it
MANFREDI Andrea
Ceramica Flaminia - Fondriest
-
DNF. it
GATTO Oscar
Vini Fantini
-
DNF. it
SELLA Emanuele
Androni Giocattoli - Venezuela
-
DNF. ca
VEILLEUX David
Team Europcar
-
DNF. fr
TULIK Angelo
Team Europcar
-
DNF. er
BERHANE Natnael
Team Europcar
-
DNF. fr
GAUTIER Cyril
Team Europcar
-
DNF. sk
SAGAN Juraj
Cannondale Pro Cycling Team
-
DNF. it
SAVINI Filippo
Ceramica Flaminia - Fondriest
-
DNF. gb
BLYTHE Adam
BMC Racing Team
-