Vuelta a Espana

Stage 13

: Astorga > La Farrapona. Lagos De Somiedo

Saturday 3rd September (2011)

Classification: WT

Category: Int. Men

Distance: 173.2km


Stage Result

1. ee
TAARAMäE Rein
Cofidis Le Credit en Ligne
04:39:01
2. es
COBO ACEBO Juan Jose
Geox-TMC Transformers
0:25
3. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Geox-TMC Transformers
0:29
4. nl
POELS Wout
Vacansoleil - DCM
0:40
5. gb
WIGGINS Bradley
Sky Procycling
0:45
6. gb
FROOME Christopher
Sky Procycling
-
7. nl
MOLLEMA Bauke
Rabobank Cycling Team
-
8. ru
MENCHOV Denis
Geox-TMC Transformers
-
9. es
NIEVE Mikel
Euskaltel - Euskadi
0:55
10. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Omega Pharma-Lotto
1:00
11. es
PARDILLA BELLON Sergio
Movistar Team
1:12
12. ru
LAGUTIN Sergey
Vacansoleil - DCM
1:15
13. es
MORENO Daniel
Team Katusha
1:17
14. be
MONFORT Maxime
Leopard Trek
1:18
15. dk
FUGLSANG Jakob
Leopard Trek
1:24
16. ie
MARTIN Daniel
Team Garmin - Cervélo
1:37
17. ch
ZAUGG Oliver
Leopard Trek
1:40
18. be
SEELDRAEYERS Kevin
Quickstep Cycling Team
-
19. dk
SøRENSEN Chris Anker
Saxo Bank - Sungard
1:42
20. pl
MAJKA Rafal
Saxo Bank - Sungard
1:48
21. se
KESSIAKOFF Fredrik
Astana Pro Team
1:59
22. ie
ROCHE Nicolas
AG2R La Mondiale
2:02
23. at
ROHREGGER Thomas
Leopard Trek
-
24. es
TXURRUKA Amets
Euskaltel - Euskadi
-
25. es
SASTRE CANDIL Carlos
Geox-TMC Transformers
2:04
26. es
RODRIGUEZ Joaquim
Team Katusha
2:06
27. it
NIBALI Vincenzo
Liquigas - Cannondale
-
28. hr
KISERLOVSKI Robert
Astana Pro Team
2:15
29. fr
CHAVANEL Sylvain
Quickstep Cycling Team
2:31
30. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
2:48
31. it
BRUSEGHIN Marzio
Movistar Team
3:03
32. si
BRAJKOVIč Janez
RadioShack
4:04
33. es
ISASI FLORES Inaki
Euskaltel - Euskadi
4:21
34. it
CAPECCHI Eros
Liquigas - Cannondale
5:03
35. fr
MONDORY Lloyd
AG2R La Mondiale
5:07
36. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Movistar Team
5:37
37. es
BARREDO LLAMAZALES Carlos
Rabobank Cycling Team
6:45
38. es
VERDUGO MARCOTEGUI Gorka
Euskaltel - Euskadi
-
39. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
7:42
40. be
DE GREEF Francis
Omega Pharma-Lotto
8:12
41. kz
MIZUROV Andrey
Astana Pro Team
-
42. es
BLANCO RODRIGUEZ David
Geox-TMC Transformers
8:44
43. co
DUARTE Fabio
Geox-TMC Transformers
8:59
44. fr
PERGET Mathieu
AG2R La Mondiale
-
45. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
9:31
46. it
BELLOTTI Francesco
Liquigas - Cannondale
10:43
47. es
AZANZA SOTO Jorge
Euskaltel - Euskadi
11:42
48. it
RIGHI Daniele
Lampre - ISD
12:43
49. es
ALBERTO ROMAN BENITEZ José
Andalucia - Caja Granada
14:00
50. ch
CANCELLARA Fabian
Leopard Trek
18:45
51. es
SANCHEZ Luis Leon
Rabobank Cycling Team
-
52. fr
BAGOT Yoann
Cofidis Le Credit en Ligne
-
53. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
-
54. fr
LELAY David
AG2R La Mondiale
18:50
55. es
ZUBELDIA AGIRRE Haimar
RadioShack
20:23
56. es
GARATE Juan Manuel
Rabobank Cycling Team
-
57. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - ISD
-
58. pt
MACHADO Tiago
RadioShack
-
59. es
MATE MARDONES Luis Angel
Cofidis Le Credit en Ligne
-
60. it
CARUSO Damiano
Liquigas - Cannondale
-
61. it
AGNOLI Valerio
Liquigas - Cannondale
-
62. jp
DOI Yukihiro
Skil - Shimano
-
63. it
POSSONI Morris
Sky Procycling
-
64. it
MALACARNE Davide
Quickstep Cycling Team
-
65. it
SANTAROMITA Ivan
BMC Racing Team
-
66. be
BAKELANTS Jan
Omega Pharma-Lotto
-
67. be
SIJMENS Nico
Cofidis Le Credit en Ligne
-
68. fr
LE MéVEL Christophe
Team Garmin - Cervélo
-
69. au
O\'GRADY Stuart
Leopard Trek
-
70. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Team Katusha
20:49
71. se
LöFKVIST Thomas
Sky Procycling
21:00
72. es
REYNES MIMO Vicente
Omega Pharma-Lotto
-
73. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
74. ru
KARPETS Vladimir
Team Katusha
-
75. es
LOSADA Alberto
Team Katusha
-
76. es
HORRACH RIPPOLL Joan
Team Katusha
-
77. nl
KEIZER Martijn
Vacansoleil - DCM
-
78. de
LANG Sebastian
Omega Pharma-Lotto
-
79. be
VAN DE WALLE Jurgen
Omega Pharma-Lotto
-
80. nl
LIGTHART Pim
Vacansoleil - DCM
-
81. au
HOWARD Leigh
HTC - High Road
-
82. de
FROHLINGER Johannes
Skil - Shimano
-
83. nl
KRUIJSWIJK Steven
Rabobank Cycling Team
-
84. de
GESCHKE Simon
Skil - Shimano
21:11
85. de
NERZ Dominik
Liquigas - Cannondale
21:12
86. us
TALANSKY Andrew
Team Garmin - Cervélo
21:22
87. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Saxo Bank - Sungard
21:57
88. it
PETACCHI Alessandro
Lampre - ISD
23:43
89. es
LOPEZ GARCIA David
Movistar Team
-
90. nl
DE KORT Koen
Skil - Shimano
-
91. fr
MONCOUTIé David
Cofidis Le Credit en Ligne
-
92. it
GAVAZZI Francesco
Lampre - ISD
-
93. it
ANZA Santo
Vacansoleil - DCM
23:45
94. de
MARTENS Paul
Rabobank Cycling Team
-
95. be
KAISEN Olivier
Omega Pharma-Lotto
-
96. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Rabobank Cycling Team
-
97. dk
SøRENSEN Nicki
Saxo Bank - Sungard
-
98. es
ROSENDO PRADO Jesus
-
99. es
LASTRAS Pablo
Movistar Team
-
100. es
JUFRE POU Josep
Astana Pro Team
-
101. es
MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi
Euskaltel - Euskadi
-
102. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
-
103. be
DOCKX Gert
Omega Pharma-Lotto
-
104. es
OROZ UGALDE Juan José
Euskaltel - Euskadi
-
105. ua
GUSTOV Volodymyr
Saxo Bank - Sungard
-
106. fr
DESSEL Cyril
AG2R La Mondiale
-
107. us
BUSCHE Matthew
RadioShack
23:52
108. es
ZANDIO ECHAIDE Xabier
Sky Procycling
-
109. it
CATALDO Dario
Quickstep Cycling Team
-
110. es
BERNABEU ARMENGOL David
Andalucia - Caja Granada
-
111. cw
DE MAAR Marc
Quickstep Cycling Team
23:55
112. ru
PETROV Evgeni
Astana Pro Team
23:57
113. es
TORIBIO ALCOLEA Jose Vicente
Andalucia - Caja Granada
-
114. es
PEREZ ARRIETA Aitor
Lampre - ISD
-
115. ru
KOZONTCHUK Dmitry
Geox-TMC Transformers
-
116. es
ROLDAN CARMONA Jose Luis
Andalucia - Caja Granada
-
117. es
CABELLO BAENA Antonio
Andalucia - Caja Granada
-
118. es
PALOMARES VILLAPLANA Adrian
-
119. ua
PIDGORNYY Ruslan
Vacansoleil - DCM
24:03
120. fr
GENIEZ Alexandre
Skil - Shimano
-
121. fr
CHAMPION Dimitri
AG2R La Mondiale
-
122. at
BRANDLE Matthias
Geox-TMC Transformers
-
123. au
HAUSSLER Heinrich
Team Garmin - Cervélo
24:06
124. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
-
125. be
VANSUMMEREN Johan
Team Garmin - Cervélo
-
126. es
PIEDRA PEREZ Antonio
Andalucia - Caja Granada
-
127. it
CIONI Dario
Sky Procycling
24:15
128. it
SANTAMBROGIO Mauro
BMC Racing Team
24:34
129. it
VIGANO Davide
Leopard Trek
-
130. de
MARTIN Tony
HTC - High Road
-
131. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
25:18
132. it
BENNATI Daniele
Leopard Trek
-
133. it
GASPAROTTO Enrico
Astana Pro Team
25:32
134. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
-
135. de
WAGNER Robert
Leopard Trek
26:47
136. de
DEGENKOLB John
HTC - High Road
-
137. it
MORI Manuele
Lampre - ISD
27:09
138. it
SPEZIALETTI Alessandro
Lampre - ISD
27:12
139. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Movistar Team
28:39
140. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
28:40
141. es
IRIZAR ARANBURU Markel
RadioShack
30:20
142. be
VANDEWALLE Kristof
Quickstep Cycling Team
-
143. be
NUYENS Nick
Saxo Bank - Sungard
-
144. be
BOONEN Tom
Quickstep Cycling Team
-
145. ar
HAEDO Juan Jose
Saxo Bank - Sungard
-
146. it
DA DALTO Mauro
Liquigas - Cannondale
-
147. sk
SAGAN Peter
Liquigas - Cannondale
-
148. it
MARANGONI Alan
Liquigas - Cannondale
-
149. de
GRABSCH Bert
HTC - High Road
-
150. ch
ALBASINI Michael
HTC - High Road
-
151. be
DE WEERT Kevin
Quickstep Cycling Team
-
152. sk
VELITS Martin
HTC - High Road
-
153. fr
LEQUATRE Geoffroy
RadioShack
-
154. au
HANSEN Adam
Omega Pharma-Lotto
-
155. it
CARRARA Matteo
Vacansoleil - DCM
-
156. fr
FOUCHARD Julien
Cofidis Le Credit en Ligne
-
157. lv
SARAMOTINS Aleksejs
Cofidis Le Credit en Ligne
-
158. gb
STANNARD Ian
Sky Procycling
-
159. nl
CURVERS Roy
Skil - Shimano
-
160. pl
MARYCZ Jaroslaw
Saxo Bank - Sungard
-
161. pt
OLIVEIRA Nelson
RadioShack
-
162. fr
HOUANARD Steve
AG2R La Mondiale
-
163. nl
VEELERS Tom
Skil - Shimano
-
164. nl
TIMMER Albert
Skil - Shimano
-
165. kz
KASHECHKIN Andrey
Astana Pro Team
-
166. es
ANTON Igor
Euskaltel - Euskadi
-
167. ch
FRANK Mathias
BMC Racing Team
-
168. ch
KOHLER Martin
BMC Racing Team
-
169. fr
CAZAUX Pierre
Euskaltel - Euskadi
-
170. dk
CHRISTENSEN Mads
Saxo Bank - Sungard
-
171. kz
DYACHENKO Alexandr
Astana Pro Team
-
172. it
MARZANO Marco
Lampre - ISD
-
173. pt
PAULINHO Sérgio
RadioShack
-
174. be
MAES Nikolas
Quickstep Cycling Team
-
175. be
DEVOLDER Stijn
Vacansoleil - DCM
-
176. be
VANMARCKE Sep
Team Garmin - Cervélo
-
177. de
KLIER Andreas
Team Garmin - Cervélo
-
178. au
SUTTON Chris
Sky Procycling
-
DNF. nl
KROON Karsten
BMC Racing Team
-
DNF. it
SCARPONI Michele
Lampre - ISD
-

General Classification

1. gb
WIGGINS Bradley
Sky Procycling
00:00:00

Mountains Classification

1. fr
MONCOUTIé David
Cofidis Le Credit en Ligne
00:00:00

Points Classification

1. es
RODRIGUEZ Joaquim
Team Katusha
00:00:00