Tour Down Under

Final Classification

Sunday 23rd January (2011)

Classification: WT

Category: Int. Men


Stage Result

1. au
MEYER Cameron
Team Garmin - Cervélo
17:54:27
2. au
GOSS Matthew
HTC - High Road
0:02
3. gb
SWIFT Ben
Sky Procycling
0:08
4. au
MATTHEWS Michael
Rabobank Cycling Team
0:09
5. nl
TEN DAM Laurens
Rabobank Cycling Team
0:10
6. es
VENTOSO Fran
Movistar Team
0:17
7. de
GREIPEL André
Omega Pharma-Lotto
0:26
8. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
9. au
DAVIS Allan
Astana Pro Team
0:27
10. au
ROBERTS Luke
Saxo Bank - Sungard
0:28
11. it
BALLAN Alessandro
BMC Racing Team
-
12. es
IZAGIRRE Gorka
Euskaltel - Euskadi
-
13. ru
LAGUTIN Sergey
Vacansoleil - DCM
-
14. es
ROJAS José Joaquin
Movistar Team
-
15. be
HERMANS Ben
RadioShack
0:35
16. it
MORI Manuele
Lampre - ISD
0:39
17. es
GUTIéRREZ Iván
Movistar Team
-
18. it
PONZI Simone
Liquigas - Cannondale
-
19. fr
FEILLU Romain
Vacansoleil - DCM
0:46
20. fr
LOUBET Julien
AG2R La Mondiale
-
21. nl
ENGELS Addy
Quickstep Cycling Team
-
22. it
SELVAGGI Mirko
Vacansoleil - DCM
0:53
23. es
VELASCO MURILLO Ivan
Euskaltel - Euskadi
-
24. fr
PERGET Mathieu
AG2R La Mondiale
0:54
25. it
REDA Francesco
Quickstep Cycling Team
1:07
26. au
WURF Cameron
Liquigas - Cannondale
1:27
27. be
ROELANDTS Jurgen
Omega Pharma-Lotto
1:58
28. au
MCEWEN Robbie
RadioShack
2:03
29. nz
ROULSTON Hayden
HTC - High Road
2:08
30. it
VIGANO Davide
Leopard Trek
2:11
31. dk
SøRENSEN Nicki
Saxo Bank - Sungard
2:15
32. it
VIVIANI Elia
Liquigas - Cannondale
2:16
33. au
PORTE Richie
Saxo Bank - Sungard
2:22
34. au
COOKE Baden
Saxo Bank - Sungard
2:23
35. be
VANDENBERGH Stijn
Team Katusha
-
36. ru
IVANOV Serguei
Team Katusha
2:25
37. fr
KRIVTSOV Yuriy
AG2R La Mondiale
2:28
38. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Movistar Team
-
39. au
CANTWELL Jonathan
2:29
40. es
PEREZ MORENO Ruben
Euskaltel - Euskadi
-
41. es
ISASI FLORES Inaki
Euskaltel - Euskadi
2:30
42. es
LOPEZ GARCIA David
Movistar Team
-
43. ch
KOHLER Martin
BMC Racing Team
2:36
44. nl
RUIJGH Rob
Vacansoleil - DCM
2:40
45. be
VERMOTE Julien
Quickstep Cycling Team
2:45
46. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
2:50
47. es
HORRACH RIPPOLL Joan
Team Katusha
2:57
48. au
HAYMAN Mathew
Sky Procycling
2:59
49. es
PEREZ ARRIETA Aitor
Lampre - ISD
3:20
50. au
O\'GRADY Stuart
Leopard Trek
3:26
51. es
MINGUEZ Miguel
Euskaltel - Euskadi
3:36
52. au
BOBRIDGE Jack
Team Garmin - Cervélo
3:37
53. au
ROGERS Michael
Sky Procycling
3:46
54. es
RODRIQUEZ PASAMONTES Luis
Movistar Team
3:49
55. si
KOREN Kristjan
Liquigas - Cannondale
4:18
56. it
ONGARATO Alberto
Vacansoleil - DCM
4:22
57. za
HUNTER Robert
RadioShack
4:27
58. be
DE GENDT Thomas
Vacansoleil - DCM
4:46
59. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
4:55
60. de
SIEBERG Marcel
Omega Pharma-Lotto
4:57
61. ua
GRIVKO Andriy
Astana Pro Team
5:27
62. au
DURBRIDGE Luke
Team Jayco Skins
5:41
63. pt
PIRES Bruno
Leopard Trek
5:50
64. au
HANSEN Adam
Omega Pharma-Lotto
6:01
65. au
CLARKE Simon
Astana Pro Team
6:14
66. at
DENIFL Stefan
Leopard Trek
-
67. us
ARMSTRONG Lance
RadioShack
6:42
68. gb
THOMAS Geraint
Sky Procycling
7:07
69. au
ROE Thimothy
BMC Racing Team
7:29
70. ch
ZAHNER Simon
BMC Racing Team
8:07
71. au
MEYER Travis
Team Garmin - Cervélo
8:08
72. es
IZAGIRRE Ion
Euskaltel - Euskadi
8:09
73. au
TANNER David
Saxo Bank - Sungard
8:18
74. de
CIOLEK Gerald
Quickstep Cycling Team
8:22
75. it
MARANGONI Alan
Liquigas - Cannondale
8:25
76. kz
NEPOMNYACHSHIY Yevgeniy
Astana Pro Team
8:31
77. be
KAISEN Olivier
Omega Pharma-Lotto
8:57
78. be
VAN DE WALLE Jurgen
Omega Pharma-Lotto
8:59
79. it
BALLONI Alfredo
Lampre - ISD
9:03
80. nz
HENDERSON Gregory
Sky Procycling
9:08
81. ru
TRUSOV Nikolay
Team Katusha
9:10
82. au
DOCKER Mitchell
Skil - Shimano
9:28
83. it
CIMOLAI Davide
Liquigas - Cannondale
10:13
84. it
MALACARNE Davide
Quickstep Cycling Team
10:28
85. ua
BUTS Vitaliy
Lampre - ISD
10:35
86. it
SABATINI Fabio
Liquigas - Cannondale
11:07
87. ru
VORGANOV Eduard
Team Katusha
11:12
88. es
REYNES MIMO Vicente
Omega Pharma-Lotto
11:27
89. pt
CARDOSO Manuel
RadioShack
11:35
90. au
SULZBERGER Wesley
Francaise des Jeux
-
91. it
BANDIERA Marco
Quickstep Cycling Team
11:39
92. ru
GALIMZYANOV Denis
Team Katusha
11:50
93. it
SPEZIALETTI Alessandro
Lampre - ISD
12:13
94. nl
LEEZER Tom
Rabobank Cycling Team
12:14
95. us
PATE Danny
HTC - High Road
12:35
96. fr
HOUANARD Steve
AG2R La Mondiale
13:05
97. au
LANCASTER Brett
Team Garmin - Cervélo
13:24
98. es
IRIZAR ARANBURU Markel
RadioShack
13:41
99. by
KUCHYNSKI Aliaksandr
Team Katusha
13:53
100. no
KRISTOFF Alexander
BMC Racing Team
14:31
101. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Saxo Bank - Sungard
14:53
102. ch
RAST Gregory
RadioShack
15:04
103. fr
CHAMPION Dimitri
AG2R La Mondiale
15:48
104. au
CLARKE William
Leopard Trek
15:59
105. kz
GOUROV Maxim
Astana Pro Team
16:19
106. be
GODDAERT Kristof
AG2R La Mondiale
17:43
107. au
HEPBURN Michael
Team Jayco Skins
18:38
108. au
WILSON Matthew
Team Garmin - Cervélo
19:21
109. es
SESMA Daniel
Euskaltel - Euskadi
19:26
110. nl
WEENING Pieter
Rabobank Cycling Team
19:28
111. au
RENSHAW Mark
HTC - High Road
19:40
112. au
BROWN Graeme
Rabobank Cycling Team
20:08
113. nl
VAN EMDEN Jos
Rabobank Cycling Team
21:08
114. ar
HAEDO Juan Jose
Saxo Bank - Sungard
21:13
115. dk
PEDERSEN Martin
Leopard Trek
21:31
116. dk
VANDBORG Brian
Saxo Bank - Sungard
22:14
117. nz
DEAN Julian
Team Garmin - Cervélo
22:34
118. us
FARRAR Tyler
Team Garmin - Cervélo
22:44
119. dk
MORTENSEN Martin
Vacansoleil - DCM
23:02
120. it
CHICCHI Francesco
Quickstep Cycling Team
23:07
121. kz
IGLINSKIY Valentin
Astana Pro Team
23:51
122. it
RIGHI Daniele
Lampre - ISD
24:09
123. us
MURPHY John
BMC Racing Team
25:04
124. de
GRABSCH Bert
HTC - High Road
25:15
125. nl
VAN LEIJEN Joost
Vacansoleil - DCM
25:48
126. it
BONO Matteo
Lampre - ISD
28:16
127. at
EISEL Bernhard
HTC - High Road
30:35
128. nl
VERMELTFOORT Coen
Rabobank Cycling Team
31:06
129. gb
CAVENDISH Mark
HTC - High Road
33:51