2011 Tour de Langkawi Stage 2 Results

1. Andrea Guardini, (ITA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, in 3:26:26
2. Boris Shpilevsky, (RUS) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
3. Anuar Manan, (MAS) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
4. Vidal Celis Zabala, (ESP) Le Tua Cycling Team, s.t.
5. Marcel Kittel, (GER) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
6. Davy Commeyne, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
7. Christoff Van Heerden, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
8. Kenny Van Hummel, (NED) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
9. Raymond Kreder, (NED) Chipotle Development Team, s.t.
10. Hilton Clarke, (AUS) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
11. Arran Brown, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
12. Jae Jang Chan, (KOR) Korea National Team, s.t.
13. Harrif Salleh Mohd, (MAS) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
14. Crescenzo D’amore, (ITA) Androni Giocattoli, s.t.
15. Alireza Haghi, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
16. Thomas Palmer, (AUS) Drapac Professional Cycling, s.t.
17. Dene Rogers, (NZL) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
18. Rizuan Zainal Mohd Nur, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
19. Yip Tang Wang, (HKG) Team Champion System, s.t.
20. Hamid Shirisisan, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
21. Hui Zhang, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
22. Matthias Friedemann, (GER) Team Champion System, s.t.
23. Tobias Erler, (GER) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
24. Hao Liu, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
25. André Schulze, (GER) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
26. Koen De Kort, (NED) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
27. Darren Low, (SIN) Singapore National Team, s.t.
28. Samuel Witmitz, (AUS) Le Tua Cycling Team, s.t.
29. David Veilleux, (CAN) Team Europcar, s.t.
30. Baptiste Planckaert, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
31. Jaan Kirsipuu, (EST) Team Champion System, s.t.
32. Rusli Amir Mustafa, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
33. Dennis Van Niekerk, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
34. Kei Chang Wei, (TPE) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
35. Yukihiro Doi, (JPN) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
36. Wen Low Ji, (SIN) Singapore National Team, s.t.
37. Taiji Nishitani, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
38. Kirk Carlsen, (USA) Chipotle Development Team, s.t.
39. Puchong Sai-udomsin, (THA) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
40. Emanuele Sella, (ITA) Androni Giocattoli, s.t.
41. Hossein Askari, (IRI) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
42. Putera Yusof Adi, (SIN) Singapore National Team, s.t.
43. Suhardi Hassan, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
44. Omar Lombardi, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
45. Elia Favilli, (ITA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, s.t.
46. Shinichi Fukushima, (JPN) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
47. Gu Jang Kyung, (KOR) Korea National Team, s.t.
48. Takeaki Ayabe, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
49. Farshad Salehian, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
50. Blazej Janiaczyk, (POL) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
51. Ebrahim Javani, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
52. Haut Goh Choon, (SIN) Singapore National Team, s.t.
53. M. Shahrul Mat Amin, (MAS) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
54. Mehdi Sohrabi, (IRI) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
55. Libardo Nino Corredor, (COL) Le Tua Cycling Team, s.t.
56. Jonnatha Monsalve, (VEN) Androni Giocattoli, s.t.
57. Markus Eibegger, (AUT) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
58. Perrig Quemeneur, (FRA) Team Europcar, s.t.
59. Rafai Ratajczyk, (POL) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
60. Pierre Rolland, (FRA) Team Europcar, s.t.
61. Ramin Mehrabani Azar, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
62. Albert Timmer, (NED) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
63. Damien Gaudin, (FRA) Team Europcar, s.t.
64. Chin-lung Huang, (TPE) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
65. Jose Mendes, (POR) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
66. M. Saufi Mat Senan, (MAS) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
67. Maxim Jenkins, (USA) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
68. Abolfazl Nazari D., (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
69. Andrei Krasilnikau, (BLR) Chipotle Development Team, s.t.
70. Jiang Kun, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
71. Yun Jie Lemual Lee, (SIN) Singapore National Team, s.t.
72. Othman M. Adiq, (MAS) Drapac Professional Cycling, s.t.
73. Antonio Santoro, (ITA) Androni Giocattoli, s.t.
74. Stuart Shaw, (AUS) Drapac Professional Cycling, s.t.
75. Thomas Bonnin, (FRA) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
76. Geert Verheyen, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
77. Abbas Saeidi Tanha, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
78. Pengda Jiao, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
79. Keong Loh Sea, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
80. Guillaume Le Floch, (FRA) Team Europcar, s.t.
81. Hyosuk Gong, (KOR) Korea National Team, s.t.
82. Amir Zargari, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
83. Rong Ho Jun, (SIN) Singapore National Team, s.t.
84. Manuele Caddeo, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
85. Sébastian Delfosse, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
86. Dylan Girdlestone, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
87. David Mc Cann, (IRL) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
88. San Wu Kin, (HKG) Team Champion System, s.t.
89. Li Ng Yong, (MAS) Le Tua Cycling Team, s.t.
90. Kihong Yoo, (KOR) Korea National Team, s.t.
91. Adrian Chuah, (MAS) Le Tua Cycling Team, s.t.
92. Vahid Ghaffari, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
93. Kazuhiro Mori, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
94. Mirsamad Pourseyedi G., (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
95. Alias Ahmad Fakhrullah, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
96. Guillaume Bourgeois, (SUI) Team Champion System, s.t.
97. Nur Misbah M. Rauf, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
98. Deon Locke, (AUS) Team Champion System, s.t.
99. Karl Menzies, (AUS) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
100. Meysam Ameli, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
101. Alex Howes, (USA) Chipotle Development Team, s.t.
102. Christopher Jones, (USA) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
103. Robert Forster, (GER) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
104. David Pell, (AUS) Drapac Professional Cycling, s.t.
105. Lachlan Morton, (AUS) Chipotle Development Team, s.t.
106. Floris Goesinnen, (NED) Drapac Professional Cycling, s.t.
107. Domenico Pozzovivo, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
108. Rahim Emami, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
109. Ghader Mizbani, (IRI) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
110. Alex Coutts, (GBR) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
111. Bradley Potgieter, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
112. Jacob Rathe, (USA) Chipotle Development Team, s.t.
113. Rhys Pollock, (AUS) Drapac Professional Cycling, s.t.
114. Angelo Pagani, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
115. Kenichi Suzuki, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
116. Shinpei Fukuda, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
117. Gang Xu, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
118. Benjamin Gourgue, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
119. Roberto De Patre, (ITA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, s.t.
120. Otavio Bulgarelli, (BRA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, s.t.
121. Bartlomiej Matysiak, (POL) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
122. Gianluca Mirenda, (ITA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, at
123. Alessandro De Marchi, (ITA) Androni Giocattoli, at s/t
124. Lukasz Bodnar, (POL) Ccc Polsat Polkowice, at 55
125. Joeri Stallaert, (BEL) Landbouwkrediet, at 01:17
126. James Tennent, (RSA) Mtn Qhubeka, at 01:39
127. Mohd Salleh Mohd Razif, (MAS) Le Tua Cycling Team, s.t.
128. Luca Barla, (ITA) Androni Giocattoli, s.t.
129. Takashi Miyazawa, (JPN) Farnese Vini – Neri Sotttoli, s.t.
130. Yukiya Arashiro, (JPN) Team Europcar, s.t.
131. Boy Van Poppel, (NED) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
132. Paolo Locatelli, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
133. Sungbaek Park, (KOR) Korea National Team, s.t.
134. Andrea Pasqualon, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
135. Masahiro Shinagawa, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
136. Eunseong Jeong, (KOR) Korea National Team, at 06:28
137. Ting Deng, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.

General Classification after Stage 2

1. Andrea Guardini, (ITA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, in 5:29:33
2. Anuar Manan, (MAS) Terengganu Proasia Cycling, at
3. Deon Locke, (AUS) Team Champion System, at 13
4. Hamid Shirisisan, (IRI) Suren Cycling Team, at 14
5. Boris Shpilevsky, (RUS) Tabriz Petrochemical Team, at 15
6. Sungbaek Park, (KOR) Korea National Team, s.t.
7. Harrif Salleh Mohd, (MAS) Terengganu Proasia Cycling, at 16
8. Christoff Van Heerden, (RSA) Mtn Qhubeka, at 17
9. Kirk Carlsen, (USA) Chipotle Development Team, at 18
10. Guillaume Bourgeois, (SUI) Team Champion System, at 19
11. Jae Jang Chan, (KOR) Korea National Team, at 20
12. Mohd Salleh Mohd Razif, (MAS) Le Tua Cycling Team, s.t.
13. Kenny Van Hummel, (NED) Skil Shimano Cycling Team, at 21
14. Davy Commeyne, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
15. Hilton Clarke, (AUS) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
16. Vidal Celis Zabala, (ESP) Le Tua Cycling Team, s.t.
17. Arran Brown, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
18. Raymond Kreder, (NED) Chipotle Development Team, s.t.
19. Marcel Kittel, (GER) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
20. André Schulze, (GER) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
21. Thomas Palmer, (AUS) Drapac Professional Cycling, s.t.
22. Alireza Haghi, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
23. Samuel Witmitz, (AUS) Le Tua Cycling Team, s.t.
24. Jaan Kirsipuu, (EST) Team Champion System, s.t.
25. Matthias Friedemann, (GER) Team Champion System, s.t.
26. Crescenzo D’amore, (ITA) Androni Giocattoli, s.t.
27. Dene Rogers, (NZL) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
28. Hao Liu, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
29. David Veilleux, (CAN) Team Europcar, s.t.
30. Rusli Amir Mustafa, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
31. Koen De Kort, (NED) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
32. Taiji Nishitani, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
33. Kei Chang Wei, (TPE) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
34. Emanuele Sella, (ITA) Androni Giocattoli, s.t.
35. Yip Tang Wang, (HKG) Team Champion System, s.t.
36. Tobias Erler, (GER) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
37. Gu Jang Kyung, (KOR) Korea National Team, s.t.
38. Baptiste Planckaert, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
39. Mehdi Sohrabi, (IRI) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
40. Putera Yusof Adi, (SIN) Singapore National Team, s.t.
41. Elia Favilli, (ITA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, s.t.
42. Libardo Nino Corredor, (COL) Le Tua Cycling Team, s.t.
43. M. Saufi Mat Senan, (MAS) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
44. Suhardi Hassan, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
45. Yukihiro Doi, (JPN) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
46. Farshad Salehian, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
47. Haut Goh Choon, (SIN) Singapore National Team, s.t.
48. Manuele Caddeo, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
49. Chin-lung Huang, (TPE) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
50. Andrei Krasilnikau, (BLR) Chipotle Development Team, s.t.
51. Alias Ahmad Fakhrullah, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
52. Keong Loh Sea, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
53. Omar Lombardi, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
54. Robert Forster, (GER) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
55. Markus Eibegger, (AUT) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
56. Vahid Ghaffari, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
57. Jose Mendes, (POR) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
58. Hossein Askari, (IRI) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
59. M. Shahrul Mat Amin, (MAS) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
60. Rizuan Zainal Mohd Nur, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
61. Geert Verheyen, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
62. Takeaki Ayabe, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
63. Darren Low, (SIN) Singapore National Team, s.t.
64. Puchong Sai-udomsin, (THA) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
65. Pierre Rolland, (FRA) Team Europcar, s.t.
66. Luca Barla, (ITA) Androni Giocattoli, s.t.
67. Guillaume Le Floch, (FRA) Team Europcar, s.t.
68. Kazuhiro Mori, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
69. Dennis Van Niekerk, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
70. Shinpei Fukuda, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
71. Blazej Janiaczyk, (POL) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
72. Jonnatha Monsalve, (VEN) Androni Giocattoli, s.t.
73. David Mc Cann, (IRL) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
74. Andrea Pasqualon, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
75. Maxim Jenkins, (USA) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
76. Hui Zhang, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
77. Yukiya Arashiro, (JPN) Team Europcar, s.t.
78. Abolfazl Nazari D., (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
79. Ramin Mehrabani Azar, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
80. Thomas Bonnin, (FRA) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
81. Albert Timmer, (NED) Skil Shimano Cycling Team, s.t.
82. Wen Low Ji, (SIN) Singapore National Team, s.t.
83. Amir Zargari, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
84. Ebrahim Javani, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
85. Rafai Ratajczyk, (POL) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
86. Mirsamad Pourseyedi G., (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
87. San Wu Kin, (HKG) Team Champion System, s.t.
88. Shinichi Fukushima, (JPN) Terengganu Proasia Cycling, s.t.
89. Hyosuk Gong, (KOR) Korea National Team, s.t.
90. Perrig Quemeneur, (FRA) Team Europcar, s.t.
91. Floris Goesinnen, (NED) Drapac Professional Cycling, s.t.
92. Antonio Santoro, (ITA) Androni Giocattoli, s.t.
93. Jiang Kun, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
94. Meysam Ameli, (IRI) Suren Cycling Team, s.t.
95. Takashi Miyazawa, (JPN) Farnese Vini – Neri Sotttoli, s.t.
96. Paolo Locatelli, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
97. Rong Ho Jun, (SIN) Singapore National Team, s.t.
98. Gang Xu, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
99. Dylan Girdlestone, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
100. David Pell, (AUS) Drapac Professional Cycling, s.t.
101. Sébastian Delfosse, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
102. Domenico Pozzovivo, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
103. Othman M. Adiq, (MAS) Drapac Professional Cycling, s.t.
104. Angelo Pagani, (ITA) Colnago Csf Inox Pro, s.t.
105. Damien Gaudin, (FRA) Team Europcar, s.t.
106. Jacob Rathe, (USA) Chipotle Development Team, s.t.
107. Christopher Jones, (USA) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
108. Stuart Shaw, (AUS) Drapac Professional Cycling, s.t.
109. Abbas Saeidi Tanha, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
110. Pengda Jiao, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
111. Masahiro Shinagawa, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
112. Kihong Yoo, (KOR) Korea National Team, s.t.
113. Bradley Potgieter, (RSA) Mtn Qhubeka, s.t.
114. Adrian Chuah, (MAS) Le Tua Cycling Team, s.t.
115. Li Ng Yong, (MAS) Le Tua Cycling Team, s.t.
116. Otavio Bulgarelli, (BRA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, s.t.
117. Nur Misbah M. Rauf, (MAS) Malaysia National Team, s.t.
118. Alex Coutts, (GBR) Giant Kenda Pro Cycling Team, s.t.
119. Rahim Emami, (IRI) Azad University Cycling Team, s.t.
120. Ghader Mizbani, (IRI) Tabriz Petrochemical Team, s.t.
121. Boy Van Poppel, (NED) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
122. Alex Howes, (USA) Chipotle Development Team, s.t.
123. Karl Menzies, (AUS) United Healthcare Pro Cycling, s.t.
124. Bartlomiej Matysiak, (POL) Ccc Polsat Polkowice, s.t.
125. Lachlan Morton, (AUS) Chipotle Development Team, s.t.
126. Kenichi Suzuki, (JPN) Aisan Racing Team, s.t.
127. Benjamin Gourgue, (BEL) Landbouwkrediet, s.t.
128. Ting Deng, (CHN) Max Success Sports Cycling, s.t.
129. Gianluca Mirenda, (ITA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, at 40
130. Lukasz Bodnar, (POL) Ccc Polsat Polkowice, at 01:16
131. Rhys Pollock, (AUS) Drapac Professional Cycling, at 01:30
132. Joeri Stallaert, (BEL) Landbouwkrediet, at 01:38
133. Roberto De Patre, (ITA) Farnese Vini – Neri Sotttoli, at 01:51
134. James Tennent, (RSA) Mtn Qhubeka, at 04:05
135. Eunseong Jeong, (KOR) Korea National Team, at 06:49
136. Alessandro De Marchi, (ITA) Androni Giocattoli, at 08:13
137. Jie Lemual Lee Yun, (SIN) Singapore National Team, at 14:28